02 Ağustos
#12369496

Mercedes-Benz Servisleri Sürekli Mağduriyet Yaratıyor!

Mercedes Cla 2017 model arabam var. Ankara’da Hasmer Şaşmaz şubesine servise götürdüm arkadan tık diye bir ses geliyordu. Baktılar arabanın kalması lazım dediler özel bir okulda çalışmamdan dolayı izin problemi yaşayacağımı ikame araç vermeleri gerektiğini yoksa çok mağdur olacağımı söyledim, hiç oralı olmadılar, araç veremeyiz bırakın yaparız dediler, bıraktım geri almaya gittiğimde yaptık dediler.


Yola çıktım aynı ses tekrar etti yeniden aradım problem devam ediyor dediler izin günümde aracı yeniden götürdüm yeniden ikame araç istedim, eşim hamile problem olabilir dedim umursamadılar aynı cevapları aldım. Sesten kurtulmak için eşimle gittim akşama kadar OSTİM sanayine hosta diye bir yerde oturmak zorunda kaldım aracı teslim aldım yola çıktım aynı ses yeniden gelmeye devam etti çıldırmak üzereydim yaz tatilinde memlekete geldim.


Bu kez Hatay’daki has Mercedes’e götürdüm arabayı baktılar 3-4 gün işi var bırakmanız lazım dediler yeniden araç talep ettim maalesef buradakiler de oralı olmadılar. Bende aracı bıraktım 1 hafta araç serviste kaldı diğer problemleri es geçtim ses kesilirse sıkıntı yok dedim ve maalesef ses gelmeye devam ediyor. Şimdi düşünün bir sürü para verip sözde Mercedes’e binmek istiyorsunuz ama gördüğünüz muamele bu eşiniz hamile istediği hiçbir şeyi alamıyorsunuz düzeltmek içinde hiçbir şey yapılmıyor şimdi ne yapmalı?


Gereken büyüğü tüm işlemlere başvuracağım çünkü çok mağdur edildim yazıklar olsun ki böyle büyük bir firma müşterilerine böyle hizmet veriyor yazıklar olsun

Taylan Taylan 6.513 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Mercedes-Benz Temsilcisi19 Ağustos

    Değerli Müşterimiz, Talebinize istinaden dosyanız yetkililerimiz tarafından incelenmiş olup sonucu tarafınıza bildirilmiştir. Talep ve şikayetleriniz ile ilgili bize 444 62 44 numaralı Müşteri İletişim Hattımızı arayarak ulaşabileceğinizi hatırlatmak isteriz. Satış ve satış sonrası hizmetlerimiz ile müşteri memnuniyetini her zaman, en üst seviyede tutmaya özen göstermekteyiz. Mercedes-Benz markasına ve organizasyonuna olan güveninizin devam etmesini dileriz. Saygılarımızla, Mercedes-Benz Türk A.Ş.

  • Mercedes-Benz Temsilcisi02 Ağustos

    Değerli Müşterimiz, Talebiniz ile ilgili inceleme ve değerlendirme sürecinin devam ettiğini belirtmek isteriz. Sürecin sonuçlanmasına istinaden tarafınıza en kısa sürede ilgili personelimiz tarafından bilgi verilecektir. Anlayışınız için teşekkür ederiz. Saygılarımızla, Mercedes-Benz Türk A.Ş.

  • Mercedes-Benz Temsilcisi02 Ağustos

    Değerli Müşterimiz, Ürün ve servislerimiz ile ilgili ihtiyaç duyabileceğiniz tüm konularda size yardımcı olmaktan mutluluk duyarız. İletmiş olduğunuz konu ile ilgili inceleme yapılarak, en kısa sürede tarafınıza bilgi verileceğini belirtmek isteriz. Saygılarımızla, Mercedes-Benz Türk A.Ş.

Ziyaretçi Yorumları