01 Kasım
#12886735

Mercedes-Benz Mercedes Konya Bayisi Personel Davranışı

Mercedes Konya Bayisinden Mercedes Aldık 1 sene sonra bizi aradılar bir konu hakkında ancak konuşma üslupları olsun davranışları olsun kaba hakaret içerikli. Konya bölgesindeki Mercedes bayisinden ilgi alaka müşteriye saygı sıfır. Satış yapana kadar kibarlar satıştan sonra o kibarlıktan eser yok.

Hakan Hakan 2.329 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Mercedes-Benz Temsilcisi06 Kasım

    Değerli Müşterimiz, Tarafımıza iletmiş olduğunuz talebiniz ile ilgili sizleri aradık ancak ulaşım sağlayamadık. Talep ve şikayetleriniz ile ilgili bize 444 62 44 numaralı Müşteri İletişim Hattımızı arayarak ulaşabileceğinizi hatırlatmak isteriz. Satış ve satış sonrası hizmetlerimiz ile müşteri memnuniyetini her zaman, en üst seviyede tutmaya özen göstermekteyiz. Mercedes-Benz markasına ve organizasyonuna olan güveninizin devam etmesini dileriz.

  • Mercedes-Benz Temsilcisi05 Kasım

    Değerli Müşterimiz, Talebiniz ile ilgili inceleme ve değerlendirme sürecinin devam ettiğini belirtmek isteriz. Sürecin sonuçlanmasına istinaden tarafınıza en kısa sürede ilgili personelimiz tarafından bilgi verilecektir. Anlayışınız için teşekkür ederiz. Saygılarımızla, Mercedes-Benz Türk A.Ş.

  • Mercedes-Benz Temsilcisi01 Kasım

    Değerli Müşterimiz, Ürün ve servislerimiz ile ilgili ihtiyaç duyabileceğiniz tüm konularda size yardımcı olmaktan mutluluk duyarız. İletmiş olduğunuz konu ile ilgili inceleme yapılarak, en kısa sürede tarafınıza bilgi verileceğini belirtmek isteriz. Saygılarımızla, Mercedes-Benz Türk A.Ş.

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler