Mercedes-Benz Mercedes C200d Yaşanan Problemler Kronik Sorunlar

Ersan Ersan10 Eylül 00:15

2016 trafiğe çıkışlı 2015 w 205 kasa kullanıcısıyım. Orijinal servis bakımlı olarak 2. El aldığım aracı 119000 km de 2 li bakım paketi alarak Mengerler bostancıda bakıma soktum. Şu an aracım 132000 km de de son bir yılda yaklaşık 10 kez servise gitmek zorunda kaldım. İlk yaşadığım sorun motor arıza ikazının yanması, 6- 7 defa bu sorun için servise gittim ilk gittiğim birkaçında yazılımla alakalı diyerek hatayı siliyorlardı. 1000 km geçmeden aynı sorunu tekrar yaşıyorum, bu süreçte 2 kez eğer valf süzgeci değişti ama sorun çözülmedi.

 Bu arada serviste bana yakıt aldığım yerlere dikkat etmem ve aynı yerden almam gerektiği önerildi (bu arada aracıma aldığım yakıtların fişlerinin tamamını saklıyorum, Opet, PO, Shell BP, ve Total haricinde yakıt almadım.). Ama düşünün şehirler arası yolculuk yapacaksınız, nasıl aynı yerden akaryakıt alınabilir, eğer şehirler arası yolculuk yapamayacaksam bir araç sahip olmamın ne anlamı var.

 Sonrasında nox sensör değiştirilerek sonun çözüldü. Sürekli motor arıza ışığı yakmasından dolayı şehirler arası seyahat etmeye çekinir oldum. Araştırmalarımda bu aracın birkaç kronik sorunu olduğunu öğrendim. Biri bu nox sensör diğeri de turbo sorunu. Şimdi Turbo sorununa geleyim, aracımda yağ azalma uyarısını dikkate alarak Koluman Sancaktepe servisine aracımı götürdüm. Serviste araç yağ eksiltme testi yapılarak sorun kaynağının turbonun bozulması olduğunu bana bildirildi. 

4 yıllık bir aracın herhangi bir darbe almaksızın mekanik bir parçanın bu kadar çabuk bozulması benim markaya güvenimi acayip sarstı. Buradaki diğer şikayetleri de okuyarak, servisten parçanın ücretsiz değişimini talep ettim. Mercedes Benz bunu kabul etmedi, sonrasında servis müşteri hizmetleri ile görüşüp onlardan talep etme önerisini bana sunarak süreci ilerlettik.

 Bu yaklaşık 20 gün sürdü bu sürenin 1 haftasında araçsız kaldım sonrasında bana ikame araç verdiler ama müşteri hizmetleri 2700 Euro lük kısmın 700 eurosunu karşılayabilecekleri bilgisini aldı.

 Koluman'daki arkadaşlar çok mağdur olmamam için bir kısmını kendi bünyelerinde ekstra indirim yaptılar ve aracı 12:700 TL ödeyerek teslim aldım. Ben bir Mercedes müşterisiyim bundan sonra da Mercedes alacağım demek isterdim, ki aracımı sıfır bir Mercedes ile yenilemeyi planlıyorum. 

Cevaplar

Mercedes-Benz Logo Mercedes-Benz 15 Eylül 13:32

Değerli Müşterimiz, Talebinize istinaden dosyanız yetkililerimiz tarafından incelenmiş olup sonucu tarafınıza bildirilmiştir. Talep ve şikayetleriniz ile ilgili bize 444 62 44 numaralı Müşteri İletişim Hattımızı arayarak ulaşabileceğinizi hatırlatmak isteriz. Satış ve satış sonrası hizmetlerimiz ile müşteri memnuniyetini her zaman, en üst seviyede tutmaya özen göstermekteyiz. Mercedes-Benz markasına ve organizasyonuna olan güveninizin devam etmesini dileriz. Saygılarımızla, Mercedes Benz Otomotiv Ticaret ve Hizmetler A.Ş

profile-icon Ersan 10 Eylül 19:59

Çevremde İlk kez Mercedes almayı planlayan bir çok kişi var ve bende tekrar yenilemeyi istiyordum. Ama bu kadar sorunlu araçlar üreten bir firmaya nasıl güvenilebilir. Beni bir müşteri olarak kaybettiniz ve potansiyel en az 5 müşteriyi de kaybettiniz.

Mercedes-Benz Logo Mercedes-Benz 10 Eylül 08:12

Değerli Müşterimiz, Ürün ve servislerimiz ile ilgili ihtiyaç duyabileceğiniz tüm konularda size yardımcı olmaktan mutluluk duyarız. İletmiş olduğunuz konu ile ilgili inceleme yapılarak, en kısa sürede tarafınıza bilgi verileceğini belirtmek isteriz. Saygılarımızla, Mercedes Benz Otomotiv Ticaret ve Hizmetler A.Ş

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler