Toplam çözüm sayısı
..
Mercedes-Benz ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü
  • profile
  • profile
  • profile
3 Destekçi
  1 Yorum

Yeni karşılaştırma

ile

Mercedes-Benz Konuşan Donanımlı Araç Sorunu

7984görüntüleme
Erkal
Erkal 04 Mart 01:44

Ocak 2021 yılında Mercedes Koluman Balgat Ankara'dan a 200 AMG Plus paket araç satın aldım. Araçta Mercedes Benz user X konuşan araç olarak tam donanımlı bir araç. Test aracı olmadığı için test sürüşü yapamadım. Mbux hey Mercedes komutu veya direksiyon üzerindeki tuşla devreye giriyor. Buraya kadar gayet güzel sizin için ne yapabilirim olarak sesli cevap veriyor. Gel gelelim araca tanımlı komutları söylediğiniz zaman araç komutları yerine getirmiyor. Örneğin ambiyans aydınlatma Mavi ® renk diyorsunuz bir süre bekliyor ve işlem yapmıyor. Klimayı açıyorsunuz. Klimayı kapatıyorum diyor. Araç sunrooflu olmasına rağmen sunroof ac diyorsunuz bu araç ta sunroof yok. Araç sınır bozma aracı olarak tasarlanmış. 10 komuttan 7 sini yapmıyor 3 komutu da % 50 doğrulukta yapıyor. Bununla birlikte araç orijinal run flat lastikler ile içeriye inanılmaz ses alıyor. Bu geribildirimleri Mercedes Koluman a bildirdiğimde mbux için 103 dakikalık yazılım yüklediler değişen bir durum olmadı ses için araç ses seviye sınırını sordum. Mercedes araçlar için sayısal bir desibel değeri veremediklerini ilettiler. The best or nothing sloganları the worst or the worst. Soruna kalıcı bir çözüm bulunamadığı takdirde ayıplı mal satmaları nedeniyle dava etmem gerekecek. Müşteri hizmetleri şaşı numarasını istemeden yazayım w1k1771871j290674 bkz servis formu Balgat Koluman 100063 52307 wip no) aracın mbux sistemi ayıplı ürün kapsamındadır. Ayıplı ürününüz için 4077 sayılı kanun 10. Maddesinin 5. Fıkrasına göre müessese müteselsilen sorumludur.

Mercedes-Benz Logo
Mercedes-Benz05 Mart 15:29

Değerli Müşterimiz, Ürün ve servislerimiz ile ilgili ihtiyaç duyabileceğiniz tüm konularda size yardımcı olmaktan mutluluk duyarız. Belirtmiş olduğunuz konu ile ilgili olarak talebinize bu platform üzerinden yanıt veremeyeceğimizi belirtmek isteriz. Tüm talep ve şikayetlerinizi bize 444 62 44 numaralı Müşteri İletişim Hattımızı arayarak veya iletisimhattı@mercedes.com.tr mail adresimizden iletmenizi rica ederiz. Bize ileteceğiniz tüm konuları titizlikle inceleyip, size en kısa sürede dönüş sağlayacağız. Saygılarımızla, Mercedes Benz Otomotiv Tic. ve Hizmetler A.Ş.

  • profile
  • profile
  • profile
3 Destekçi
  1 Yorum

1 Yorum

Mehmet
Mehmet23 Nisan 19:23
 

Benzer bir problemi yeni aldığımız GLB200 araçta yaşıyoruz. Aracı Mengerlerden aldık. Teknik servis Mbux’u değiştirilmesini öneriyor ve hata kodlarını vermiyor. Araçta bunun dışında direksiyon kontrolünün kaybolması, aracın savrulması ve el freninin drive modunda devre dışı kalmaması problemler de var. Telefon da şarj olmuyor. Erkal Bey, yaşadığımız sorunları sizinle konuşmak için nasıl iletişim kurabiliriz? Saygılarımla. Mehmet

 1
Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Yeni karşılaştırma

ile

Benzer Şikayetler