14 Eylül
#12605457

Mercedes-Benz Garanti Hizmetinde Eksik Hizmet!

2017 model Cla 180 Mercedes araç kullanıyorum. Aracı sıfır aldım. 15 gün önce servis bakımı için yetkili servise götürdüm. Garantisi biteli daha on gün olmuş. Benzin kapağında arıza vardı belirttim fakat değiştirme olamayacağını ilettiler. Yine aynı şekilde cam açma kapama düğmesi soyuldu bununla da ilgilenmediler. Daha 2 yıllık arabanın nasıl olur da cam açma kapama düğmesi soyulur anlamsı değilim. Bundan sonra bu markayı kimseye önermeyeceğim. En yakın zamanda da arabamı değiştireceğim.

Nursel Nursel 3.977 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Mercedes-Benz Temsilcisi04 Ekim

    Değerli Müşterimiz, Tarafımıza iletmiş olduğunuz talebiniz ile ilgili sizleri aradık ancak ulaşım sağlayamadık. Talep ve şikayetleriniz ile ilgili bize 444 62 44 numaralı Müşteri İletişim Hattımızı arayarak ulaşabileceğinizi hatırlatmak isteriz. Satış ve satış sonrası hizmetlerimiz ile müşteri memnuniyetini her zaman, en üst seviyede tutmaya özen göstermekteyiz. Mercedes-Benz markasına ve organizasyonuna olan güveninizin devam etmesini dileriz.

  • Mercedes-Benz Temsilcisi15 Eylül

    Değerli Müşterimiz, Ürün ve servislerimiz ile ilgili ihtiyaç duyabileceğiniz tüm konularda size yardımcı olmaktan mutluluk duyarız. İletmiş olduğunuz konu ile ilgili inceleme yapılarak, en kısa sürede tarafınıza bilgi verileceğini belirtmek isteriz. Saygılarımızla, Mercedes-Benz Türk A.Ş.

Ziyaretçi Yorumları