05 Eylül 2017
#9333036

Mercedes Benz E180 2017 Fabrika Hataları

Nisan ayında Koluman Göztepe'den yeni kasa E180 Exclusive araç satın aldım, aracın tarafımıza tesliminden beri sürekli arızalar yaşıyoruz ve götür getirden artık bıkmış durumdayız, değişmesini istiyoruz, aracın teslim günü sağ kapı kilitleme dili içine kaçtı ve servise gönderdik fabrika çıkışı hata olduğu söylendi yapıldı, ön göğüs bölgesinden cırıltı şeklinde sürekli bir ses var aradığımızda fabrika çıkışı hata çok bu tip geri bildirim aldık getirin, sökülerek bağlantı klipslerinin arasına izolasyon yapacağız dendi, ilk bir iki gün sorun yokken şimdi tekrar başladı, üstelik arka 3. Stop bölgesinden ve ön saat panelinden de sesler gelmeye başladı, rüzgar sesleri için ayarlar, kapılarda gıcırtı, sunroof ayarları vs. Daha bir çok defa sıfır bir araçta yaşanmaması gereken ne sorun varsa üstelikte Mercedes Benz gibi pahalı ve sağlamlığı ile ünlü bir araçta yaşıyorum ve arabandan soğudum.

Ata Ata 18.573 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Ata05 Eylül 2017

    Sayın ilgililer, görüldüğü üzere standart cevap formatında gönderdiğiniz mail için teşekkürler, ancak konunun sizin zaten dikkate almayacağınız bir sayfa üzerindeki formunuza veya yetersiz bilgiye sahip danışmanlarınız ile görüşülerek çözümlenecek bir konu olmadığını anlamamış olmanızdan dolayıda üzgünüz, bu sebeple siz incelemenizi yaparken bizde avukatımız vasıtası ile Tüketici Hakları mahkemesine başvuruda bulunacağız, Mercedes Benz gibi bir markanın bu hatalarla araç üretip bunu da normalmiş gibi karşılaması ve muhatap olmayarak internet sayfasındaki formlarla işi halledeceğini düşünmesi çok yazık, markanıza daha çok yakışacak bir yaklaşımla en azından sizlerin bizi arayarak bir görüşme yapmanız daha profesyonelce olurdu, soruna yaklaşımınızı Volkswagen veya Citroen yapsa makul karşılanabilir ama siz yapamazsınız.

  • Mercedes-Benz Temsilcisi05 Eylül 2017

    Değerli Müşterimiz, Ürün ve servislerimiz ile ilgili ihtiyaç duyabileceğiniz tüm konularda size yardımcı olmaktan mutluluk duyarız. İlettiğiniz konu ile ilgili inceleme yaparak, en kısa sürede size bilgi vereceğiz. Talep ve şikayetleriniz ile ilgili bize, mercedes-benz.com.tr adresinde yer alan “Bize Ulaşın” sayfasındaki iletişim formunu doldurarak veya 444 62 44 numaralı Müşteri İletişim Hattımızı arayarak da ulaşabileceğinizi hatırlatmak isteriz. Saygılarımızla, Mercedes-Benz Türk A.Ş.

Ziyaretçi Yorumları