14 Eylül
#12603415

Mercedes-Benz C200d Garantisinde Keyfi Uygulama!

2018 model Mercedes C200d marka arabamın ön takımlarından gelen ses ve arıza için Esenyurt Otoport AVM 'de bulunan Has Otomotive gittim. Aracımın ön Burç Körüğünün patladığını ve bunun garanti kapsamında olmadığını söylediler. Buraya kadar normal sonrası tam bir kaus. Ben bunun garanti kapsamında olmadığının yazılı bir beyanını istediğimde bana böyle bir evrakın olmadığını, ustalarının 10 yıllık olduklarını, tecrübelerine göre hareket ettiklerini söylediler. Mercedes firmasının hangi arızalarda garanti kapsamına aracın girdiğiyle ilgili bir evraklarının olmadığını söyleyip. Bu faturayı Mercedes'e kesersek ödeme alamayacaklarını beyan ettiler. Benim anlamadığım madem böyle bir garanti listesi yok neye göre ödeme yapılmayacağını biliyorlar. Ben aracı alırken bana böyle bir uyarıda bulunulmadı. Son olarak ben hukuk mücadeleme başlıyorum. Siz Mercedes'ten araç alırken böyle bir liste talep edin yoksa boşuna iki yıl bakımları Mercedes bayilerinde yaptırırsınız.

Tayyar Tayyar 5.690 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Mercedes-Benz Temsilcisi03 Ekim

    Değerli Müşterimiz, Talebinize istinaden dosyanız yetkililerimiz tarafından incelenmiş olup sonucu tarafınıza bildirilmiştir. Talep ve şikayetleriniz ile ilgili bize 444 62 44 numaralı Müşteri İletişim Hattımızı arayarak ulaşabileceğinizi hatırlatmak isteriz. Satış ve satış sonrası hizmetlerimiz ile müşteri memnuniyetini her zaman, en üst seviyede tutmaya özen göstermekteyiz. Mercedes-Benz markasına ve organizasyonuna olan güveninizin devam etmesini dileriz. Saygılarımızla, Mercedes-Benz Türk A.Ş.

  • Tayyar19 Eylül

    Herhangi bir dönüş olmadı

  • Mercedes-Benz Temsilcisi14 Eylül

    Değerli Müşterimiz, Ürün ve servislerimiz ile ilgili ihtiyaç duyabileceğiniz tüm konularda size yardımcı olmaktan mutluluk duyarız. İletmiş olduğunuz konu ile ilgili inceleme yapılarak, en kısa sürede tarafınıza bilgi verileceğini belirtmek isteriz. Saygılarımızla, Mercedes-Benz Türk A.Ş.

Ziyaretçi Yorumları