31 Ekim
#12880549

Mercedes-Benz C200 D Nox Sensörü Arızası

28/05/2019 tarihinde, 2016 model c200 d AMG aldım, yaklaşık 5 aylık kullanımım sonrası (araç 87.000 km 'de) motor arıza ışığı yandı. Makine takılıp bakıldığında nox sensör arızası verdiği ve bedelin oldukça yüksek bir tutar olduğu belirtildi. 2016 model bir Mercedes marka araçta bu tip bir arızanın kullanıcı kaynaklı olmadığını düşünmekle birlikte, markaya olan güvenimden, bu konuda yardımcı olunacağını ve bu mağduriyetimin ücretsiz parça değişimi ile giderileceğini düşündüğüm için yazma gereği duydum. Konu hakkında acil dönüşlerinizi rica ederim.

Selim Selim 3.627 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Selim'in Teşekkür Mesajı05 Kasım

    Şikayetimin bildiriminden itibaren konu hakkında çok kısa bir sürede tarafıma dönüş yapıldı. Henüz mağduriyetimin karşılanıp /karşılanmayacağını bilemiyorum ancak, nasıl bir yol izlemem gerektiği konusunda hızlı ve kolay bilgi aktarımı yapılması oldukça memnuniyet verici, teşekkürler.

  • Mercedes-Benz Temsilcisi04 Kasım

    Değerli Müşterimiz, Talebinize istinaden dosyanız yetkililerimiz tarafından incelenmiş olup sonucu tarafınıza bildirilmiştir. Talep ve şikayetleriniz ile ilgili bize 444 62 44 numaralı Müşteri İletişim Hattımızı arayarak ulaşabileceğinizi hatırlatmak isteriz. Satış ve satış sonrası hizmetlerimiz ile müşteri memnuniyetini her zaman, en üst seviyede tutmaya özen göstermekteyiz. Mercedes-Benz markasına ve organizasyonuna olan güveninizin devam etmesini dileriz. Saygılarımızla, Mercedes-Benz Türk A.Ş.

  • Mercedes-Benz Temsilcisi31 Ekim

    Değerli Müşterimiz, Ürün ve servislerimiz ile ilgili ihtiyaç duyabileceğiniz tüm konularda size yardımcı olmaktan mutluluk duyarız. İletmiş olduğunuz konu ile ilgili inceleme yapılarak, en kısa sürede tarafınıza bilgi verileceğini belirtmek isteriz. Saygılarımızla, Mercedes-Benz Türk A.Ş.

Ziyaretçi Yorumları