05 Kasım
#12909237

Mercedes-Benz C 200 D Sunroof Sorunu

66 dy... plakalı 2015 model C200d aracımı kullandığım esnada cam tavan düğmesinin olduğu yerden kendi kendine ses geldiğini fark ettim. Cam tavanı açıp kapattığımda düzenli çalışmadığını takılmalar olduğunu gördüm. Yozgat ilinde ikamet ettiğim için aracın servis bakımı gelene kadar 2 ay gibi süre zarfında kullanmadım s 17 Ekim 2019 tarihinde Ankara 'daki Mengerler servise yağ değişimi ve 70.000 km bakımı ve sunroof tamiri için gittim. Yağ bakımı ve 4.000 TL karşılığında yapıldı fakat sunroofla ilgili toplam 971 euro parça fiyatı +1500 TL işçilik bedeli olduğunu söylediler. Sorunun garanti aracılığı ile çözülüp çözülemeyeceğini sordum yapılan yazışmalar sonucunda sadece 400 euro indirim yapılacağını kalan yaklaşık 5000 TL şahsım tarafından karşılanacağını söylediler. Fakat hatanın kronik sorun olduğunu benden kaynaklanmadığını elektronik bir problem olduğunu düşünüyorum. (Daha önce de aracımda nox sensörü de garanti kapsamında değiştirildi. 10/06/2019) Aynı zamanda Yozgat hava şartları göz önünde bulundurularak en kısa sürede yardımcı olmanız talep eder müşteri memnuniyeti açısından hatanın tarafınızca çözüleceğine güvenim tamdır. Aksi takdirde müşteri olarak haksız olarak ücretlendirilmem halinde hakkımı tüketici koruma kanunları aracılığı ile arayacağımı bilmenizi isterim.

İsmail İsmail 3.147 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Mercedes-Benz Temsilcisi3 g

    Değerli Müşterimiz, Talebinize istinaden dosyanız yetkililerimiz tarafından incelenmiş olup sonucu tarafınıza bildirilmiştir. Talep ve şikayetleriniz ile ilgili bize 444 62 44 numaralı Müşteri İletişim Hattımızı arayarak ulaşabileceğinizi hatırlatmak isteriz. Satış ve satış sonrası hizmetlerimiz ile müşteri memnuniyetini her zaman, en üst seviyede tutmaya özen göstermekteyiz. Mercedes-Benz markasına ve organizasyonuna olan güveninizin devam etmesini dileriz. Saygılarımızla, Mercedes-Benz Türk A.Ş.

  • İsmail06 Kasım

    Lütfen bende destek bekliyorum 200 bin tl lik Mercedes marka bir firmanın ürünün arkasında durmasını talep ediyorum.

  • Mercedes-Benz Temsilcisi05 Kasım

    Değerli Müşterimiz, Ürün ve servislerimiz ile ilgili ihtiyaç duyabileceğiniz tüm konularda size yardımcı olmaktan mutluluk duyarız. İletmiş olduğunuz konu ile ilgili inceleme yapılarak, en kısa sürede tarafınıza bilgi verileceğini belirtmek isteriz. Saygılarımızla, Mercedes-Benz Türk A.Ş.

Ziyaretçi Yorumları