17 Eylül
#12618684

Mercedes-Benz Aracımın Motoru Patladı

2016 model 2017 çıkışlı c 200d Tüm bakımları serviste yapılan, sadece Shell yakıt ve yağ kullandığım aracımın motoru patladı, üzerine 2 yıl içerisinde toplam 23 adet servis hata dosyası var, aracın sunroof ile ön cam arasında delik olduğu tespit edildi (Fabrikasyon hata ve kursun eritilerek kapandı) ve hala Mercedes-Benz Türk oto aş den 1 kişi ile muhatap olamadım kolumanı zaten hiç söylemiyorum yetkililerden ricam lütfen aracımın servisten ne kadar parça değiştiğini (garantiden) görün ve bu malın artık hukuki olarak da kusurlu olduğunu kabullenin.

Oğuz Oğuz 3.342 Okunma 1
Yorum Yap

Cevaplar

  • Mercedes-Benz Temsilcisi09 Ekim

    Değerli Müşterimiz, Talebinize istinaden dosyanız yetkililerimiz tarafından incelenmiş olup sonucu tarafınıza bildirilmiştir. Talep ve şikayetleriniz ile ilgili bize 444 62 44 numaralı Müşteri İletişim Hattımızı arayarak ulaşabileceğinizi hatırlatmak isteriz. Satış ve satış sonrası hizmetlerimiz ile müşteri memnuniyetini her zaman, en üst seviyede tutmaya özen göstermekteyiz. Mercedes-Benz markasına ve organizasyonuna olan güveninizin devam etmesini dileriz. Saygılarımızla, Mercedes-Benz Türk A.Ş.

  • Oğuz21 Eylül

    Kardeşim neyin süreci? Bana sunduğunuz teklifler 3 servis +1 yıl garanti cevap bile vermedim size farkında mısınız? Çok komik %10 değer kaybı var aracımın ilk aldığım günden beri bozuluyor siz kalkmış bana %10 a yakın bir servis teklifi soruyorum size bu mercedese yakıştı mı?

  • Mercedes-Benz Temsilcisi17 Eylül

    Değerli Müşterimiz, Ürün ve servislerimiz ile ilgili ihtiyaç duyabileceğiniz tüm konularda size yardımcı olmaktan mutluluk duyarız. İletmiş olduğunuz konu ile ilgili inceleme yapılarak, en kısa sürede tarafınıza bilgi verileceğini belirtmek isteriz. Saygılarımızla, Mercedes-Benz Türk A.Ş.

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler