13 Eylül
#12597361

Mercedes-Benz Aracımda Rüzgar Sesi

Mercedes C200 d 2017 model sıfır almış olduğum aracımda içeriye rüzgar sesi alması sebebiyle Mengerler Bursa servise gittim. Ön cama yalıtım işlemi yapıldığını sorunun çözüldüğünü söyleyip aracı teslim ettiler fakat aracımda sesin kesilmesinden ziyade daha fazla içeri ses gelmeye başladı. Böyle kurumsal bir firmaya hiç yakışmayan bir servis anlayışı olup şikayetim hala devam etmektedir.
Şikayetin çözümü için gerekli işlemlerin yapılmasını rica ediyorum.

Zihni Zihni 2.426 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Zihni04 Ekim

    20/09/2019 tarihinde rüzgar ve uğultu sesi nedeniyle Bursa Mengerler Nilüfer yetkili servisine gittim. Aracın içeriye ses aldığını teyit ettiler. 4-5 ay önce de yine aynı serviste ön cama ses yalıtımı için silikon uygulaması yapıldığını söylememe rağmen bir sonuç alamadım 28/09/2019 tarihinde periyodik bakım için randevu aldım ve o gün gittiğimde ses problemini tekrar söyledim ve akustik cam takılmasını talep ettim. Cumartesi yarım gün çalıştıklarını ve şu an başka bir araca akustik cam uygulaması yaptıklarını cam değişim işleminin uzun sürdüğünü söyleyerek bana 02/10/2019 tarihine randevu verdiler. 30/09/2019 tarihinde tekrar servisi aradım Çarşamba günü geleceğimi ve randevu ile ilgili bir sıkıntı olup olmadığını sormak için bana randevu yu veren Eylem hanım ile görüşmek istediğimi söyledim Eylem hanımın eğitimde olduğunu ve 1 hafta önce de Mercedes in akustik cam uygulamasını durdurduğunu söylediler. Ama 2 gün önce bir araca takılıyordu dedim ve bize niçin randevu verdiniz diye sorduğumda konuyu bilmediğini ve Eylem hanımın eğitimde olduğunu ve kendisine ulaşamadıklarını gayet ciddiyetsiz bir şekilde servise gelmeme gerek olmadığını tarafıma söylediler. Bende konuyu başka bir şikayet adı altında buraya taşıdım. Ondan sonra 04/10/2019 tarihinde tarafıma dönüş yapıp güya rüzgar sesinin serviste çözüldüğünü ve aracın sorunsuz bir şekilde teslim edildiğini söylediler. Ancak sorunum hiçbir şekilde giderilmemiş olup periyodik bakım dan sonra aracın altından veya motordan nereden geldiğini anlayamadığım şimdi de tok tok sesiyle karşılaştım. Mercedes firmasından ve Bursa Mengerler den memnun kalmadığımı belirtmek isterim. Konuyla ilgili Hukuki yollara başvuru yapacağımın bilinmesini ve mağduriyetimin bir an önce giderilmesini talep ediyorum. Hyapılmadığı gibi

  • Mercedes-Benz Temsilcisi03 Ekim

    Değerli Müşterimiz, Talebinize istinaden dosyanız yetkililerimiz tarafından incelenmiş olup sonucu tarafınıza bildirilmiştir. Talep ve şikayetleriniz ile ilgili bize 444 62 44 numaralı Müşteri İletişim Hattımızı arayarak ulaşabileceğinizi hatırlatmak isteriz. Satış ve satış sonrası hizmetlerimiz ile müşteri memnuniyetini her zaman, en üst seviyede tutmaya özen göstermekteyiz. Mercedes-Benz markasına ve organizasyonuna olan güveninizin devam etmesini dileriz. Saygılarımızla, Mercedes-Benz Türk A.Ş.

  • Mercedes-Benz Temsilcisi13 Eylül

    Değerli Müşterimiz, Ürün ve servislerimiz ile ilgili ihtiyaç duyabileceğiniz tüm konularda size yardımcı olmaktan mutluluk duyarız. İletmiş olduğunuz konu ile ilgili inceleme yapılarak, en kısa sürede tarafınıza bilgi verileceğini belirtmek isteriz. Saygılarımızla, Mercedes-Benz Türk A.Ş.

Ziyaretçi Yorumları