05 Eylül
#12553508

Mercedes-Benz A180 Cdı Sunroof Camının Patlaması

04/09/2019 tarihinde 23:01 sularında İstanbul-Ankara çevre yolunda Hendek yol ayrımından birkaç km önce 100-110 km hızla Mercedes Benz A180 cdı marka 2014 model aracımla seyir halindeyken ve sunroof camı tamamen kapalı olmasına rağmen; camda bir anda büyük ve şiddetli bir sesle patlama meydana geldi. Durduk yere patlama yaşandı ve sunroof perdesi kapalı olduğu için cam parçaları perdenin üzerine doldu.


Perde açık olsaydı göze kaçma ve yaralama tarzında durumlar yaşanabilirdi. Ayrıca o sesin şiddetiyle aracın kontrolünü kaybetseydim hem kendi canıma hem de başkalarının canına mal olabilirdi. Mercedes Benz gibi otomotiv sektöründe dünya lideri olan markanın böyle kötü ve tehlikeli bir olay yaşatması markanın kendini sorgulaması gereken bir durum. Ayrıca müşteri tarafının da araç satın almadan önce aklında soru işaretini rahatça yaratacak bir durum.


Markanın imajını temizlemesi için müşterinin mağduriyetini sadece yetki verdiği bayilerle değil merkez tarafından da çaba gösterilmesi gerektiğine inanıyorum.

Gökberk Gökberk 2.468 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Gökberk4 g

    Şikayet oluşturduğum günün ertesi günü Mercedes Genel Merkezi telefon ile iletişime geçti. Durumu anlattım ve talebiniz nedir ücretsiz mi yapılmasını istiyorsunuz diye cevap aldım ben de buna karşılık durumun bambaşka boyutta olduğunu sadece tek olaylık düşünülmemesi gerektiğini anlattım. Teknik birimin geri dönüşünden sonra tekrardan iletişime geçeceklerini söylediler. Ücretsiz talebini dile getirmelerine rağmen tamamen üretim hatası olan durumu kasko firmasına yüklediler ve bayi parasını da bir güzel kasko firmasından aldı ayrıca tabi kaskom da delinmiş oldu. Ne dile getirdikleri şekilde işlemi yaptılar ne de daha sonrasında iletişime geçtiler. Mercedes-Benz'e olan güvenim tamamen bitti. Bundan sonraki araç alımlarımızda bu markayı seçmeyeceğim kesin. Diğer insanların da tekrar düşünmesini sağlamak için elimden geleni yapacağım. Mercedes rezilliğini kapatamadı.

  • Mercedes-Benz Temsilcisi05 Eylül

    Değerli Müşterimiz, Talebiniz ile ilgili inceleme ve değerlendirme sürecinin devam ettiğini belirtmek isteriz. Sürecin sonuçlanmasına istinaden tarafınıza en kısa sürede ilgili personelimiz tarafından bilgi verilecektir. Anlayışınız için teşekkür ederiz. Saygılarımızla, Mercedes-Benz Türk A.Ş.

  • Mercedes-Benz Temsilcisi05 Eylül

    Değerli Müşterimiz, Ürün ve servislerimiz ile ilgili ihtiyaç duyabileceğiniz tüm konularda size yardımcı olmaktan mutluluk duyarız. İletmiş olduğunuz konu ile ilgili inceleme yapılarak, en kısa sürede tarafınıza bilgi verileceğini belirtmek isteriz. Saygılarımızla, Mercedes-Benz Türk A.Ş.

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler