21 Kasım 2018
#11181741

Mercedes Ankara Haşmer'den Sıfır Aldığım Araç Hasarlı Çıktı!

31.07.2017'de Ankara Eskişehir yolundaki haşmer'den sıfır Mercedes a 180d aldım. 11 ay sonra Tekirdağ Çorlu Mengerler'e arabamı değiştirmek için gittiğimde, arabamın takla atmış olabileceğini, üst kısmında standartlara uygun ek kat boya atıldığını söyleyerek hasarlı olarak işlem yapıldı.


Oysa 11 ay boyunca kullandığım araçla hiç kaza yapmadım. Bunun üzerine Mercedes müşteri hizmetlerine yaptığım şikayetler sonucunda boya kontrolü yapılmış ve sonuç olarak boyanın daimler ağ standartlarına uygun olduğu tespit edilmiştir, cevabını almama rağmen zararım karşılanmadı. Müşteri memnuniyetini en üst seviyede bu şekilde tutmaları oldukça ilginç.

Şencan Şencan 4.277 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Mercedes-Benz Temsilcisi22 Kasım 2018

    Değerli Müşterimiz, Ürün ve servislerimiz ile ilgili ihtiyaç duyabileceğiniz tüm konularda size yardımcı olmaktan mutluluk duyarız. İlettiğiniz konu ile ilgili inceleme yaparak, en kısa sürede size bilgi vereceğiz. Talep ve şikayetleriniz ile ilgili bize, mercedes-benz.com.tr adresinde yer alan “Bize Ulaşın” sayfasındaki iletişim formunu doldurarak veya 444 62 44 numaralı Müşteri İletişim Hattımızı arayarak da ulaşabileceğinizi hatırlatmak isteriz. Saygılarımızla, Mercedes-Benz Türk A.Ş.

Ziyaretçi Yorumları