30 Ekim 2017
Yorum Yap
#9740549

Memorial Hastanesi'nde Hastaya Yapılan Saygısızlık

Bundan iki ay önce Memorial Antalya 'ya gittim doktorum ultrason çekilmemi çektirmeden gitmememi söyledi ultrasondaki bayan görevliye ağrım olduğunu ve ultrason için çok su içtiğim için her an lavaboya gitmek zorunda kalabileceğimi söyledim yüzüme üfledi ve şikayetlerim geçmedi ikinci kez ultrasona gittiğimde gene üfledi ve gözlerini devirdi aradan ultrasona beni alıp yardımcı olunacağı söylendiği halde, artık bende bende ben laf duyacak olsam başka ucuz hastanelere giderdim dedim diğer hastalarda gördü benim küçük çocuğumla zor durumumdaki halimi, daha önce D**'de bir problem yaşamıştım oranın halkla ilişkiler sorumlusu Ş** hanım ısrar etti göz muayenenizi yeniden ücretsiz yapalım dedi, gittim gözümde farklı bir problem olduğu çıktı bizi karşıladı ve giderken de odasında ağırladı ve sordu muayenenizden memnun kaldınız mı? Allah kimseyi hasta etmesin paranızla bile iyileşemiyorsunuz.

Hacer Hacer 9.405 Okunma Yorum Yap

Cevaplar

  • Memorial Hastanesi Temsilcisi25 Kasım 2017

    Sn Hacer A, Tarafımıza ilettiğiniz geri bildiriminiz ile ilgili Hastane Direktörlüğümüz ve Hasta hizmetleri müdürlüğümüz tarafından süreçler hakkında detaylı inceleme ve değerlendirme yapılmıştır.25/09/2017 tarihinde Üroloji Bölümünde hizmet aldığınız ve Muayene sonrası Hekimin radyoloji tetkiki istediği tespit edilmiştir. Radyoloji bölümümüz randevu sistemine göre hizmet vermektedir. Ama acil, yaşlı, beklemekte zorlanan v.b. hastalarımıza öncelik verilerek hızla organizasyon sağlanmaktadır. Geri bildiriminize istinaden ilgili bölüm yöneticimiz ekibine farkındalık oluşturmak için gerekli eğitim ve aksiyonları almıştır. Sizinle gerçekleştirdiğimiz telefon ve ayrıca sağlamış olduğumuz yüz yüze görüşmede, yaşanılan süreçler hakkında detaylı bilgilendirmeler de tarafınıza sağlanmıştır. Geri bildiriminiz için teşekkür eder, her türlü sağlık ihtiyaçlarınızda hizmet vermeye hazır olduğumuzu iletiriz. Hastanemiz hizmetleri ile ilgili tüm süreçlerde de Hasta İlişkileri Bölümü ile iletişime geçebileceğinizi bildiririz. Sağlıklı Günler Dileriz. Hasta İlişkileri Müdürlüğü 02423146666 7027

  • Memorial Hastanesi Temsilcisi31 Ekim 2017

    Sayın Hacer A, Memorial Sağlık Grubu olarak öncelikle hastamıza geçmiş olsun dileklerimizi sunarız. Hizmetlerimize yönelik yaptığınız geri bildirim ile hizmet kalitemizi artırma fırsatı verdiğiniz için de teşekkür ederiz. Geri bildiriminize yönelik kurumumuza başvuru süreçlerinizi ayrıntılı olarak inceleyeceğiz ve yapılan değerlendirme neticesini tarafınızla paylaşacağız. Hastanemizin her türlü hizmeti ile ilgili olarak Hasta İlişkileri bölümü ile irtibata geçebilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz. Saygılarımızla, Memorial Sağlık Grubu Hasta İlişkileri Müdürlüğü 0 242 314 6666 (5041-7027)

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler