05 Temmuz 2017
Yorum Yap
#8756277

Memorial Hastanesi Şişli'deki Doktorun Ve Sekreterin Pes Dedirten Tavrı

Şişli Memorial Hastanesi'ne Nöroloji Doktoru T** Ş**'e kontrol randevumla gittim. Kontrolümüz gayet olumlu geçti ve benim uzak yoldan, zor imkanlarla geldiğimi düşünerek bana; gelmişken psikiyatri doktorum olan C** Y** ile ilaç kontrolü için görüşmemi istedi. Bunun için danışmadaki B**hanımın yanına gittim ve özellikle T**bey'in isteği üzerine tam 3 defa özellikle (ilaç kontrolü diye belirterek) C** hanım ile sadece 5 dakika sürecek ilaç kontrolü yapılmasını rica ettim ve kabul etti. Bunun üzerine C** hanımı arayarak; "S** D** geldi. İlaç kontrolü mu olacak yoksa seans mı? " diye sordu. Açıklamak gerekirse; "S** hanım ilaç kontrolü için geldi müsait misiniz? " demek yerine benim söylediklerimi dikkate almayıp ve bana inanmayıp böyle bir cümle kullanması beni oldukça rahatsız etti.


Bu yüzden 3 defa ilaç kontrolü diye tekrarlamama rağmen söylediklerimi kale almadan böyle bir şey sormasının nedenini sordum. Danışman B** hanım karşındakinin insan olduğunu göz ardı ederek, suratıma bakmayarak ve cevap vermeyerek bir şeylerle ilgilenmeye devam etti. Bir insanın karşısındakini dinlememesi en büyük saygısızlıklardan bana göre. Saygısızlık yapan insan, saygısızlık yaptığı kişinin gözünde anında sıfıra iner, zavallılık gösterir. Özellikle karşıdaki insan sakin durmak için kasılırken. Ancak B** hanım herhangi bir ikili insan ilişkisini dakikasında bitirmeye yetecek hadiseye neden oldu. Sadece yaptığının saygısızlık olduğunu söyleyerek kenara çekildim ve koltuğa oturdum.


Daha sonra yanıma C** hanım geldi ve olayları bilmeden, mekanda olmayıp hiçbir şey duymadan ve beni tahrik ederek, kötü bir şekilde üstüne daha önce her zaman S***ciğim dediği halde bana; "S** hanım iyi misiniz yoksa acile mi götürelim? " dedi. Bunun sebebi danışman B**hanımın benim hakkımda ona "kriz geçiriyor" demesiymiş. Öyle bir şey yapmış olsam eyvallah ama yalanın korkunç maskesine dayanamıyorum. Sakin davrandım ve C** hanıma "iyiyim" diyerek odasına geçtik. Bana tekrar kriz yaşadığımı söyledi , üstelik "telefonda çığlıklarını duydum" dedi. (Halbuki öyle bir şey yok ve orada bulunan ufak çocukların sesinden bahsediyor olabilir). Terbiye sınırlarını aşıp karşısındaki insanı çileden çıkartacak son şeyi söylemişti.


Genelde aile terbiyesi almamış, insan ilişkilerinin öneminden bihaber, kendine fazla güvenir görünen ve ama aslında son derece bencil insanların yaptığı bir şeydir. Böyle insanların anlayacağı tek dil kendi alışkın oldukları kötü davranışlardır. Ama seviyelerine inip de cevap vermeye değmeyecekleri için sessiz kalmak ve yazık deyip geçmek en doğrusu olacaktı. Onlarla polemiğe girmeyeceğimi ve hasta haklarına şikayette bulunacağımı söyledim. C** hanım bunun üzerine bana; "danışmadaki çalışanların maaşı cüzi miktarda çalıştıkları için şikayet edemezsin" dedi. Ama beni onların aldığı maaş ilgilendirmezdi ve herkes yaptığı hatanın bedelini ödemeliydi. Onların ahkam keserek ağzından çıkan lafların sorumluluğunu almaları gerekirdi. Şöyle düşünün; sizin bir suçunuz yokken birisi geliyor ve size bir şey yapıyor, travmalar yaşatıyor ve bu böyle gidiyor. O an "artık yeter! Daha nereye kadar böyle?... Dedirten bir gündü.

Selin Selin 3.686 Okunma Yorum Yap

Cevaplar

  • Memorial Hastanesi Temsilcisi09 Eylül 2017

    Sayın Selin D. Memorial Sağlık Grubu olarak daha kaliteli hizmet sunabilmek adına değerli geri bildiriminiz için teşekkür ederiz . Geri bildiriminize istinaden kişilerin yöneticileri ile görüşme sağlanarak benzer bir deneyim yaşanmaması için gerekli bilgilendirmeler sağlanmıştır. Sizinle gerçekleştirdiğimiz telefon görüşmelerimizde yaşanılan süreç hakkında detaylı bilgilendirmeler yapılmıştır. Sizi Medikal Direktörlüğümüz ile görüşme sağlamanız için davet ettik , programınıza göre dönüş yapacağınızı belirttiniz .Dönüş yaptığınızda görüşme organizasyonunu sağlıyor olacağız. Hastanemizin her türlü hizmeti ile ilgili olarak Hasta İlişkileri bölümü ile irtibata geçebilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz. Saygılarımızla, Memorial Sağlık Grubu Hasta İlişkileri Müdürlüğü 0 212 314 66 66 ( 7511-5041 )

  • Selin25 Ağustos 2017

    Hasta ilişkileri bölümü ile irtibata geçtim ancak ben ne kadar rica etsem de, rahatsızlığımı hassasiyetimi dile getirsem de sizin tarafınızdan hiçbir karşılık alamadım, umursanmadım her daim bildiğini okuyan ve kendini bilmez kişiler tarafından. Özellikle hasta girişi yapan danışmanlardaki afra tafrayı anlayabilmiş değilim. Sanırsın hastaneyi yönetiyorlar. Tabi anlattığım gibi bazı doktorlarınız da buna dahil. İnsanları çocuk gibi azarlamaları özellikle. Kısacası Allah, hastanenizdeki böyle çalışanlara düşürmesin. Çünkü hastayı daha çok hasta ederler.

  • Memorial Hastanesi Temsilcisi24 Ağustos 2017

    Sn. Selin D. Memorial Sağlık Grubu olarak öncelikle hastamıza geçmiş olsun dileklerimizi sunarız. Hizmetlerimize yönelik yaptığınız geri bildirim ile hizmet kalitemizi artırma fırsatı verdiğiniz için de teşekkür ederiz. Geri bildiriminize yönelik kurumumuza başvuru süreçlerinizi ayrıntılı olarak inceleyeceğiz ve yapılan değerlendirme neticesini tarafınızla paylaşacağız. Hastanemizin her türlü hizmeti ile ilgili olarak Hasta İlişkileri bölümü ile irtibata geçebilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz. Saygılarımızla, Memorial Sağlık Grubu Hasta İlişkileri Müdürlüğü 0 212 314 66 66 ( 7511-5041 )

Ziyaretçi Yorumları