19 Temmuz 2018
#10678850

Memorial Hastanesi Raporların Değerlendirilmemesi

04.07.2018 tarihinde Bahçelievler Memorial Hastanesi'ne göğüs ağrısı şikayeti nedeni başvurdum. İç hastalıkları bölümünde doktorun ilk muayenesi sonucunda ciddi bir durum olabileceği varsayımı ile EKG, kalp ultrasonu, tomografi, tahliller v. s. Gerekli işlemlerin yapılabilmesi için ödemeleri yaptım. İşlemlerin sonuçları, raporlar uzun sürdüğü için 7-8 saat hastahanede kaldım. İlk tetkiklerde (ekg, ultrason ve kan tahlil sonuçları doktorlarca görüldü) sadece tahlilde bir sorun olduğu görüldü. Serumla ağrı kesici verilerek rahatlama sağlını ve andıktan sonra eve gönderildim. Bir gün sonra gelmemi bildirdiler. Sabahleyin erkenden telefonla arayarak bir gün önce ödemeyi almalarına rağmen akciğer röntgeni çekmeyi unuttuklarını ve 5.7.2018 günü hastahaneye gelince çekeceklerini bana bildirdiler. Hastahanede akciğer röntgeni de çekildim. Ancak sorun ondan sonra başladı. Bu yapılan işlemlerin bedellerinin bir kısmını özel sağlık sigortadan, bir kısmını da akşam mesaisi bittiği için doktor onaylayamadığı için SGK üzerinden gerçekleştirdiler. Olay ciddi gibi göründüğü için bedelleri peşinen alınan (dört ayrı siwift) işlemlerin sonuçlarını randevu almaya çalışmama rağmen tetkik ettirmeyi başaramadım. Başka randevular var, bekleyin şimdi sizi alacağız mazeretleri ile saatlerce bekletildim. Son derece müsait bir ortama sahip görünen tesis maalesef organizasyon ve misafirin taleplerini karşılayamamaktadır. İşlemler ücretleri alıncaya kadar gayet intizamlı yürümesine rağmen elde edilen raporları değerlendirecek hekim kadrosu bulunamamaktadır. Başarı belgelerinin reklamının yapıldığı hastahane sistemini şiddetle kınıyorum. Ödediğim bedellerin karşılığı hizmetin tarafıma verilmediği için gereğinin yapılmasını bekliyorum.

Mehmet Mehmet 4.717 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Memorial Hastanesi Temsilcisi20 Temmuz 2018

    Sayın Mehmet Ş. Memorial Sağlık Grubu olarak daha kaliteli hizmet sunabilmek adına değerli geri bildiriminiz için teşekkür ederiz . Konu hakkında geri bildiriminize istinaden ilgili bölüm yöneticileri , Hastane Direktörlüğümüz, Hasta Hizmetleri Müdürlüğü ve Hasta Hakları Müdürlüğü tarafından süreçler hakkında detaylı inceleme ve değerlendirme yapılmıştır. Hastanemize son olarak 04.07.2018 - 06.07.2018 tarihlerinde geldiğiniz, hekimlerimiz tarafından muayenelerinizin ve tetkiklerinizin yapılarak değerlendirildiği tespit edilmiştir. Prosedürlerimiz doğrultusunda tarafınızdan onayınız alınarak işlemleriniz yapılmış olup, almış olduğunuz hizmetlerin karşılığın da ödeme yapmış bulunmaktasınız. Hastane Direktörlüğümüz ile yapmış olduğumuz görüşmeler neticesinde ücretin geri iadesinin söz konusu olmadığı bilgisini sizinle paylaşmak isteriz. Yaşamış olduğunuz bekleme süreci ile ilgili üzgün olduğumuz, kurumumuz adına tarafınıza telefon ile yapmış olduğumuz görüşme de size iletilmiş, bekleme süreci ile ilgili gerekli aksiyonların alınarak ilgili personelimize uyarıların verileceği bilgilendirmesi tekrardan tarafınıza bilgilendirmek isteriz. Geri bildiriminiz için teşekkür eder, her türlü sağlık ihtiyaçlarınızda hizmet vermeye hazır olduğumuzu iletiriz. Hastanemiz Hizmetleri ile ilgili tüm süreçlerde de Hasta İlişkileri Bölümü ile iletişime geçebileceğinizi bildiririz . Sağlıklı Günler Dileriz. Hasta İlişkileri Müdürlüğü 0212 408 45 45 (5050)

  • Memorial Hastanesi Temsilcisi19 Temmuz 2018

    Sn. Mehmet Ş, Memorial Sağlık Grubu olarak öncelikle hastamıza geçmiş olsun dileklerimizi sunarız. Hizmetlerimize yönelik yaptığınız geri bildirim ile hizmet kalitemizi artırma fırsatı verdiğiniz için de teşekkür ederiz. Geri bildiriminize yönelik kurumumuza başvuru süreçlerinizi ayrıntılı olarak inceleyeceğiz ve yapılan değerlendirme neticesini tarafınızla paylaşacağız. Hastanemizin her türlü hizmeti ile ilgili olarak Hasta İlişkileri bölümü ile irtibata geçebilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz. Saygılarımızla, Memorial Sağlık Grubu Hasta İlişkileri Müdürlüğü 0 212 408 45 45 (5050)

Ziyaretçi Yorumları