07 Şubat
Yorum Yap
#11554663

Memorial Hastanesi Personelinin Kıymetli On Dakikası:)

Memorial'da Dermatoloji bölümünde profesörlük yapan T** hanımdan ben'lerimi aldırmak için randevu aldım. Ancak görüşme sırasında desk'teki arkadaştan işlemle muayenenin aynı gün olmaması durumunda muayene ücreti alındığını öğrendim. O yüzden başka bir tarihe muayene randevusu alıp aynı güne işlem randevusu aldım ki muayene parası ödemeyelim. Ancak beni yarım saat sonra T** hanımın asistanı aradı ve güzel güzel ve teknik cümlelerle aynı güne işlem ve randevu alamayacağımı söyledi. On dakika aralıksız konuşmasının özeti ise "ben"in durumuna göre bir işlemin 20 dakika ya da diğer işlemin 30 dakika süreceği ve T** hanımın planlamasını buna göre yapmak istediğiydi. Özetle T** hanım belki 10 dakika daha fazla işlemde kalabilirim diye bana ekstradan muayene parasını ödetmeye kalktı.


Tabi ki işlemimi iptal ettim ve devam etmekte olan başka bir tedavimin de fotoğraflarını başka bir doktora gösterebilmek için istedim. Bana döneceklerini söylediler.


İki hafta sonra tekrar aradım, yine döneceklerini söylediler.


Şu an telefonlara cevap verilmiyor:)

Melis Melis 6.014 Okunma Yorum Yap

Cevaplar

  • Memorial Hastanesi Temsilcisi15 Mart

    Sn. Melis B., Memorial Sağlık Grubu olarak daha kaliteli hizmet sunabilmek adına tarafımıza yapmış olduğunuz değerli geri bildiriminiz için teşekkür ederiz. Değerli paylaşımlarınıza istinaden Hasta Hizmetleri Müdürlüğümüzden ve Medikal Direktörlüğümüzden bilgilendirme ve değerlendirme alınmıştır. Yapılacak işlem için randevu organizasyonu hekimin muayenesi sonrası gerçekleşmektedir. Yine de iletişim ile ilgili bir süreç geliştiği kanaatindeyiz Yaptığımız görüşmelerde size aktardığınız süreçler hakkında detaylı bilgi paylaşımı sağlandı. Bununla birlikte talep ettiğiniz fotoğraflar tarafınıza gönderilmiş, sizden de teyit alınmıştır. Yaşadığınız deneyim için üzüntülerimizi iletmek isteriz. Hastanemizin her türlü hizmeti ile ilgili olarak Hasta Hakları bölümü ile irtibata geçebilirsiniz. Sağlıklı Günler Dileriz. Hasta Hakları Müdürlüğü 0 216 570 66 66 (7450)

  • Memorial Hastanesi Temsilcisi07 Şubat

    Sn. Melis B., Memorial Sağlık Grubu olarak öncelikle hastamıza geçmiş olsun dileklerimizi sunarız. Hizmetlerimize yönelik yaptığınız geri bildirim ile hizmet kalitemizi artırma fırsatı verdiğiniz için de teşekkür ederiz. Geri bildiriminize yönelik kurumumuza başvuru süreçlerinizi ayrıntılı olarak inceleyeceğiz ve yapılan değerlendirme neticesini tarafınızla paylaşacağız. Hastanemizin her türlü hizmeti ile ilgili olarak Hasta Hakları bölümü ile irtibata geçebilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz. Saygılarımızla, Hasta Hakları Müdürlüğü 0 216 570 66 66 (7450)

Ziyaretçi Yorumları