13 Şubat 2018
Yorum Yap
#10122734

Memorial Hastanesi Gözlükten Kurtarmak İçin Lens Taktırdım, Göz Sakat Kaldı

Kayseri Memorial Hastanesi'nde çalışan göz doktoru A** Ö** beyden şikayetçiyim. Benim doğuştan sol gözümde sorun var, hastalığımı 8 ay bir çok tahlil yapmasına rağmen bilememiştir. Hiç bıçak değmemesi gerekirken gözüme yüksek fiyata mercek takmış. Ovalanması bile yasak olan gözüme, mercekten sonuç alınmayınca lazerle çizik atmış. Tek gözümdeki çift görmemi düzeltemeyince lazer yapacağım diye ameliyata aldı fakat Cross diye bir işlem yapmıştır. Bu işlem normalde 1 saat bu bana 15 dakika yapmış ve benim gözüme kalıcı hasar bırakmıştır.


Gözlük çıkartmak için yaptığı bu ameliyatlardan ben memnun kalmadım tek gözümde çift görme var. Sonunda bana gözlük verdi. Oysaki gözlük çıkartmak için bu mercek takılmıştı. Ben ince çizimler yapardım fakat şimdi hiç yapamıyorum. İğneye ip takamıyorum. Kitap okuyamıyorum.

Naile Naile 8.148 Okunma Yorum Yap

Cevaplar

  • Naile13 Mart 2018

    Sayın yetkililer. Verdiğiniz cevapta Benim isteğim üzerine zorla gönderdiğiniz Ataşehir Hastanesi göz doktoru operasyonda sorun yok demedi yanlış biliyorsunuz. Gözünde çukur oluşmuş dedi. Kreatoconuslu kornea olduğu için operasyonun sonucu oluştuğunu. 6 Ay beklememi ve sonra takılan merceğin çıkartılması lazım dedi. Bu işlemler operasyon başırılı olsa gerekli olmazdı. Oysa başka doktor doğuştan olan kreataconus hastalığımın tanısı konmaması ve operasyon edilmemesi gerektiğin bütün bu şikayetlerimin doktorun tanıyı yanlış koymasından bu kadar sıkıntı çektiğimi söyledi. Memorialin bunu hala algılamamasına şaşıyorum. Dahada bir şey yazmıyorum.

  • Memorial Hastanesi Temsilcisi12 Mart 2018

    Sn. Naile B., Memorial Grubu olarak daha kaliteli hizmet sunabilmek adına değerli geri bildiriminiz için teşekkür ederiz. Geri bildirimleriniz Medikal Direktörlüğümüz tarafından değerlendirilmiştir. Tarafımıza ilettiğiniz talep kurumumuz tarafından değerlendirilmiş olup, Memorial Ataşehir Hastanemiz göz bölümünde kontrollerinizin yapılması sağlanmıştır. Gerçekleştirilen kontrolünüzde operasyonla ilgili bir sıkıntının olmadığı, 6 ay kadar beklenilmesi gerektiği bilgisi alınmıştır. 6 ay sonra yapılacak kontrol neticesinde mevcut lensin değiştirip değiştirilmeyeceği konusunda karar verileceği bilgisi şahsınızla paylaşılmıştır. Süreciniz ile ilgili olarak gerek yüz yüze gerek telefon ile yapılan görüşmelerimizde süreciniz hakkında detaylı bilgilendirme yapılmıştır. Hastanemizin her türlü hizmeti ile ilgili olarak Hasta İlişkileri birimi ile irtibata geçebilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz. Saygılarımızla, Memorial Sağlık Grubu Hasta İlişkileri Müdürlüğü 0352 315 66 66 (5060)

  • Memorial Hastanesi Temsilcisi14 Şubat 2018

    Sn. Naile B., Memorial Sağlık Grubu olarak öncelikle hastamıza geçmiş olsun dileklerimizi sunarız. Hizmetlerimize yönelik yaptığınız geri bildirim ile hizmet kalitemizi artırma fırsatı verdiğiniz için de teşekkür ederiz. Geri bildiriminize yönelik kurumumuza başvuru süreçlerinizi ayrıntılı olarak inceleyeceğiz ve yapılan değerlendirme neticesini tarafınızla paylaşacağız. Hastanemizin her türlü hizmeti ile ilgili olarak Hasta İlişkileri bölümü ile irtibata geçebilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz. Saygılarımızla, Memorial Sağlık Grubu Hasta İlişkileri Müdürlüğü 0352 315 66 66/5060

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler