10 Eylül 2018
#10888649

Memorial Hastanesi Doktorun Umursamaz Tavrı!

Sizlerle Memorial Hastaneleri'nin kendi sistemi üzerinden paylaştığım ancak hiçbir geri dönüş almadığım şikayetimi paylaşacağım. Tek bir geri dönüşleri bile olmadığı için artık her yerden paylaşmayı düşünüyorum. Aynı şikayet metnimi kopyalıyorum.


5 Eylül çarşamba günü Antalya Kepez 'deki hastanenizden saat 16:40' da aldığım randevu da yaşadığım sıkıntılarımı yazacağım size. Öncelikle ben bir gut hastasıyım ve o gün çok ağır bir atak geçirmeme rağmen 50 km uzaklıktaki kemer ilçesinden 3 Eylül günü almış olduğum randevuma yoğun bir ayak bileği ağrısı ve acı içinde geldiğimi söylemek istiyorum.


3 Eylül sabahı muayene ve raporum mevcut bu konu ile ilgili. Saat 4 'de hastanenize girmiş olmama rağmen randevuya 5:10 da alınıyor olmam insanlık hali gibi gözükebilir başta ama olayı incelerseniz kamera kayıtlarında da mevcut hasta kayıttaki çalışan bayan beni kulak burun hastası sanıp yarım saat fazladan bekletti. O kadar ciddi bir hastanede yarım saat başka birim doktorunu bekliyor olmak ilginç.


Her neyse saat 5:10 da beni yönlendirdiği doktorun kulak burun boğaz olduğunu kendisine söylediğimde bir yanlışlık olduğunu bana söyledi ve ilgili doktoru çağırdılar. Doktor geldi ayaküstü koridorda bana acele acele neyimin olduğunu söyledi ki burası biraz aşağılayıcı bir durum, sırtımda bir ben olduğunu bakması için geldiğimi söylediğimde beni odaya dahi almadan koridorda bakmak istedi ve mecburen sırtımı koridorda açarak beni gösterdim.


Muayenelerinizi koridorda mı yapıyorsunuz sorması ayıp? Bana baktıktan sonra dedi ki alınması gerekiyor müsait olduğunuzda gelin alalım dedi ve yürümeye başladı. Sanırım muayene burada bitti, kamera kayıtlarını özellikle izleyin burada. Doktorunuzu durdurarak dedim ki ben müsaitim, oda bana aynen şu cevabı verdi ben müsait değilim. Şaka gibi. Yoğun gut atağı geçirdiğim günde 50 km mesafeden gelmeme rağmen, önceden sormama rağmen doktorun orada 6 'ya kadar muayene ettiğini randevuyu almadan önce ve müdahalenin o gün yapılacağını öğrenmeme rağmen müsait değilim dedi.


Durumumu anlattım bir daha gelemeyeceğimi söyledim ve bugün işlemin yapılmasını istediğimde tamam o zaman diyerek hemşireyi çağırdı. Anestezi yapılacak dedi, sırt üstü uzanmış vaziyette bende salak salak diyorum ki kusura bakmayın sizi de meşgul ettim, oda bana önemli değil ya falan diyor, bende sandım uzun uzun bir şey yapacak anestezi ve beni alması 2 dakika sürdü. Müsait değilim dediği işlem 2 dakikaymış. Sonra dedi ki bu kanar üstüne yatın hemşireye sarın dedi çıktı. Sağ olsun.

Bekir Bekir 6.941 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Memorial Hastanesi Temsilcisi27 Eylül 2018

    Sayın Bekir Onur C, Memorial Grubu olarak daha kaliteli hizmet sunabilmek adına değerli geri bildiriminiz için teşekkür ederiz. Geri bildirimlerinize istinaden Medikal Direktörlüğümüz tarafından süreçler hakkında detaylı inceleme ve değerlendirme yapılmıştır. 05/9/2018 tarihinde hastanemizin genel cerrahi branşından hizmet aldığınız görülmektedir. Kamera kayıtları incelendiğinde saat 16:40 olan randevunuzun danışman tarafından anlık yönlendirme yapıldığı ve kısa bir süre içinde genel cerrahi bölümüne alındığınız görülmektedir. Yine kamera kayıtlarında muayene hizmetinizin doktor muayene odasında gerçekleştirildiği belirlenmiştir. Hekim odasında yapılan muayenenizde ilgili hekim tarafından tanınız konularak işlem önerilmiş ve aynı gün koridorun sonunda bulunan işlem odasına alınarak müdahaleniz gerçekleştirilmiştir. İşlem sonrasında oluşabilecek komplikasyonlarla ilgi Hekim tarafından bilgilendirme yapılmış ve hareket kısıtlılığı önerisinde bulunulduğu bilgisi alınmıştır. Ayrıca kanama gelişebileceği bu durumda hekiminizi cep telefonundan arayabileceğiniz belirtilerek hekimin iletişim numarası tarafınızla paylaşılmıştır. Şikayetlerinizin oluştuğu gün kurumumuza müracaatınızda tıbbi durumunuza göre müdahalenizin yapılacağını iletmek ,İhtiyacınız dahilinde kontrol muayene hizmeti sağlayacağımızı ve size destek olmak istediğimizi de yeniden belirtmek isteriz. Tarafınızda oluşan algı nedeniyle üzüntü duyduğumuzu belirterek tüm çalışanlarımıza gerekli bilgilendirmelerin yapılarak farkındalık kazandırıldığını iletmek isteriz. Geri bildiriminiz için teşekkür eder, her türlü sağlık ihtiyaçlarınızda hizmet vermeye hazır olduğumuzu iletiriz. Hastanemiz hizmetleri ile ilgili tüm süreçlerde de Hasta İlişkileri Bölümü ile iletişime geçebileceğinizi bildiririz. Sağlıklı günler dileriz. Saygılarımızla, Memorial Sağlık Grubu Hasta İlişkileri Müdürlüğü 0 242 314 66 66 (5041)

  • Memorial Hastanesi Temsilcisi12 Eylül 2018

    Sn.Bekir Onur C, Memorial Sağlık Grubu olarak öncelikle hastamıza geçmiş olsun dileklerimizi sunarız. Hizmetlerimize yönelik yaptığınız geri bildirim ile hizmet kalitemizi artırma fırsatı verdiğiniz için de teşekkür ederiz. Geri bildiriminize yönelik kurumumuza başvuru süreçlerinizi ayrıntılı olarak inceleyeceğiz ve yapılan değerlendirme neticesini tarafınızla paylaşacağız. Hastanemizin her türlü hizmeti ile ilgili olarak Hasta İlişkileri bölümü ile irtibata geçebilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz. Saygılarımızla, Memorial Sağlık Grubu Hasta İlişkileri Müdürlüğü 02423146666/5041

  • Bekir10 Eylül 2018

    Hemşire ilgilendi. Sardı ve ben imzaları atmak için tekrar bekleme salonuna döndüğümde patolojiye gönderilmesi için Benin bir imza daha atmam gerektiği söylendi bekledim 10 dakikaya yakın burada bir problem yok. Denize ne zaman girebileceğimi ve sorun olup olmadığını öğrenmek için doktorun odasına gittiğimde boş boş elinde telefon oturuyordu. Telefon da yan çevrilmiş sanırım oyun oynuyordu :) Müsait olmayan doktorunuza bakın ne güzel. Kamera kaydı izleyin lütfen. Bütün bu olanlara kadar yine sorun yok. Ben saat 8 civarı sırtıma bakmak istedim kanamış mı diye. Sırtıma baktığımda gördüğüm şey felaketti. Resmen kan boşalıyor. Tamam doktor kanayacak demişti de bu biraz fazlaydı sanırım. Kan durmayınca burada ki devlet hastanesine acile gittim. Hemşireye gösterdiğimde sırtımda ben var ve kanıyor dediğimde Hemşire güvenliği çağırdı abartmıyorum. Bana ben aldırdığınızdan emin misiniz diye alaycı bir tavırla soruşunu görmeniz gerekir. Sanıyor ki adli bir vaka var ve benim yalan söylediğimi düşünüyor. Neyse sırt üstü yattım sildiler kanı baktı hemşire ufacık bir ben yarası ama hiç durmuyor kan acil doktoru çağırdı. Doktor geldi gitmeyin şu özel hastanelere dedi. Aynen yazıyorum konuştuğu kelimeyi. ' Bu hasta böyle gönderilir mi aman allahım, acil ameliyatlarda kanı durdurmak için yarayı yakan alet var (onun adını bilmiyorum) onu getirin, iyi ki gelmişsin bu sabaha kadar kanar durmazdı' dedi. Sanırım söylediğine göre damar yoluna denk gelmiş. Oysa ki doktorunuz da beni alır almaz çok kanadı gibi bir cümle kurmuştu. Yani haberi var zaten kanayacağını da söylemişti. Bu arada devlet hastanesinde yapılan anestezi yi yapılırken hissetmediğimi sizin doktorunuzun baytar mı yoksa doktor mu olduğunun farkına varamadığımı belirtmek isterim. Özellikle lazer var diye tercih ettiğim hastanenizde önceden sormama rağmen neşter kullanılması ilginç. Bir iğne yapılış bu kadar mı sert olur. Bir de yaparken acımaması lazım deyip dalga geçişi var onu da eklemek isterim. Velhasıl Allah razı olsun devlet hastanesinden 50 TL. Antalya da sizden pahalı hastane var mı bilmem de sizden sorumsuzu yok. Doktorlarınız sizi temsil ediyor. Ben doktora geri dönüş bile yapacağınızı düşünmüyorum güler geçersiniz ama ben o gün sırtıma bakmayıp yatıp uyusam sabaha kadar kanayacak o yara. Alt üstü ben aldırdık ölümden döndük tesadüfen. Devlet Hastanesi doktorunun dediklerini söylüyorum uydurma laflar değil. Siz şimdi aldığınız 1500 TL ile huzurla lüks hayatınıza devam edebilirsiniz. Saygılar.

Ziyaretçi Yorumları