22 Aralık 2018
#11341717

Memorial Hastanesi Ataşehir Acilde Yanlış Teşhis!

24.11.2018 tarihinde Ataşehir hastanenizde acil bölümüne düşme sonucu giriş yaptık. Acil doktorunuzun 2 ayrı yerden film daha sonra ayak tomografi çektirmemiz istemesi karşılık hepsi yapıldı. Sonuç olarak doku zedelenmesi teşhisi konularak Voltaren sürüp bandaj yapılıp eve gönderildik. Konulan teşhis doku zedelenmesi ve ağrının uzun süreceği söylendi. Ağrı ve şikayetlerin devam etmesi üzerine başka bir hastaneye gittik. (neden kontrole gitmediniz demeyin acil bölümünde film sonuçlarına bakarken kontrol muayene ücreti de alınmış.) diğer hastaneden yapılan tetkik ve taramalar sonucu hastalığın tanısı Tendon Proksimal konuldu ve ameliyat kararı alındı.
Yaşadığımız mağduriyetin giderilmesi, ücret iadesinin yapılmasını ve hakkınızda yasal, hukuki tüm işlemleri başlatacağımı, en kısa sürede tarafıma dönüş yapılmasını rica ediyorum.

Dilek Dilek 14.948 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Memorial Hastanesi Temsilcisi18 Ocak

    Sn. Dilek Ö., Memorial Sağlık Grubu olarak daha kaliteli hizmet sunabilmek adına değerli geri bildiriminiz için teşekkür ederiz. Değerli paylaşımlarınıza istinaden Medikal Direktörlüğümüzden bilgilendirme ve değerlendirme alınmıştır. Sistem kayıtlarında hastamızın tıbbi şikayeti doğrultusunda muayenesinin gerçekleştiği tespit edilmiştir. Muayene notunda da yer aldığı gibi hastanın ortopedi polikliniğine kontrole gelmesi önerilmiştir. Hastamızın ise tıbbi sürecine farklı bir kurumda devam ettiği anlaşılmıştır. Bununla birlikte kontrol girişinde sizin de hizmet dökümünde gördüğünüz üzere ücret bedeli "0"dır. Kontrole geldiğinizde ücret alınmamaktadır. Aktardığınız sürece istinaden tarafınıza detaylı bilgilendirme yapılmıştır. Hastamıza geçmiş olsun dileklerimizi iletir, üzüntülerimizi belirtiriz. Hastanemizin her türlü hizmeti ile ilgili olarak Hasta Hakları bölümü ile irtibata geçebilirsiniz. Sağlıklı Günler Dileriz. Hasta Hakları Müdürlüğü 0 216 570 66 66 (7450)

  • Dilek29 Aralık 2018

    Kesinlikle çözüm bulamadılar. Personel hatası denilmesine rağmen hiçbir sorumluluk almıyorlar. Kesinlikle gitmeyin diyorum. Herkesede söyleyeceğim. Yaşadığım sitedeki arkadaşlara, site yönetimine, sosyal medyada inanın her yerde yaşanılanları anlatacağım. Bu arada hukuki sürecide başlatacağım.

  • Dilek24 Aralık 2018

    Hasta hakları bölümünüzle görüştüm. Mr sonuçlarınıda mail attım. Tarafınızdan en kısa sürede dönüş bekliyorum.

  • Memorial Hastanesi Temsilcisi24 Aralık 2018

    Sn. Dilek Ö., Memorial Sağlık Grubu olarak öncelikle hastamıza geçmiş olsun dileklerimizi sunarız. Hizmetlerimize yönelik yaptığınız geri bildirim ile hizmet kalitemizi artırma fırsatı verdiğiniz için de teşekkür ederiz. Geri bildiriminize yönelik kurumumuza başvuru süreçlerinizi ayrıntılı olarak inceleyeceğiz ve yapılan değerlendirme neticesini tarafınızla paylaşacağız. Hastanemizin her türlü hizmeti ile ilgili olarak Hasta Hakları bölümü ile irtibata geçebilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz. Saygılarımızla, Hasta Hakları Müdürlüğü 0 216 570 66 66 (7450)

Ziyaretçi Yorumları