14 Ocak
Yorum Yap
#11446794

Memorial Hastanesi Acilde Yüksek Ücret Aldı!

13 Ocak 2019 tarihinde soğuk algınlığı şikayeti ile acile gittim. Allianz uygulamasından anlaşmalı hastane olarak gösterdiği için gittim. Bankoya kimliğimi verdim ve Allianz sigortam olduğunu söyledim. Kimliğimi aldıktan sonra kayıt yapılana kadar bankonun yanında yarım saat bekledim ve bu sırada sigortamdan provizyon istenmesi ya da sigortamla anlaşmalarının olup olmadığına dair hiçbir bilgi verilmedi.


Sonrasında doktora yönlendirildim bir iğne yapıldı ve grip olup olmadığını anlamak için influenza testi yapılması gerektiğini, testi yapmadan ilaç yazamayacağı söylendi ve yine sigortayla ilgili ya da ücretiyle ilgili hiçbir bilgi verilmedi.


Çıkış yapacağım zaman 220 lira hastane hizmeti bedeli, 180 lira influenza testi bedeli, 200 lira muayene ücreti olmak üzere 600 lira istediler. Özel sağlık sigortam olduğunu o olmasa bile SGK'dan işlem yapılması gerektiğini ücretin çok yüksek olduğunu söyledim, ondan sonra sigortanızın indirimini kullandığımda 415 lira ödeme yapacaksınız, SGK daha da pahalı çıkar, size bundan indirim yapayım dedi.


Bu ücretler çok yüksek nasıl olabilir diye sorduğumda soğuk algınlığı çok fazla hastanemiz bunu öngördüğü için soğuk algınlığı test fiyatlarını yükseltti bu yıl dendi. Ödemeyi yaptıktan sonra öncelikle sigorta şirketini arayıp şikayetimi bildirdim, sonrasında hastanenin müşteri hizmetlerini arayıp durumu bildirdim. Hastanenin müşteri hizmetleri durumu inceleyip döneceklerini söyledi şu an onu bekliyorum.


Umarım bu durumu düzeltirler ve hastane çalışanlarına buranın özel de olsa bir hastane olduğunu, hastaları sadece müşteri olarak görmemeleri gerektiği konusunda uyarırlar ve bundan sonraki hastalara gerekli bilgilendirmeyi yaparlar.

Beren Beren 6.695 Okunma Yorum Yap

Cevaplar

  • Memorial Hastanesi Temsilcisi18 Ocak

    Sn. Beren E. , Tarafımıza ilettiğiniz geri bildiriminiz ile ilgili Hastane Direktörlüğümüz tarafından süreçler hakkında detaylı inceleme ve değerlendirme yapılmıştır. Hastamıza ait dosya incelenmiş ve faturalama süreçleri kontrol edilmiştir. Hastanemizde gerçekleşen hizmet alımı ile ilgili olarak hasta hizmetleri müdürlüğümüz tarafından detaylı araştırma yapılmıştır. Tüm bu hususlar hakkındaki bilgilendirmeyi hasta hakları - mahremiyeti gereği ve hastamızın bizzat kendisine yapmak sorumluluğumuz olması sebebiyle kendi ile iletişime geçilmeye çalışılmıştır. Ancak mevcut iletişim bilgilerinden kendisine ulaşılamamıştır. Mevcut iletişim numarasına kurumumuz tarafından sms gönderimi sağlanmıştır. Dönmesi halinde hastamız ile görüşülerek süreç ile ilgili bilgilendirme sağlanacaktır. Geri bildiriminiz için teşekkür eder, Hastanemiz hizmetleri ile ilgili tüm süreçlerde de Hasta İlişkileri Bölümü ile iletişime geçebileceğinizi bildiririz. Sağlıklı Günler Dileriz. Hasta İlişkileri Müdürlüğü 0312 253 66 66 -1415

  • Beren14 Ocak

    Yukarıdaki metni düzenleyemediğim için ekleme yapıyorum. Hasta ilişkilerinden arayıp düzeltmemi rica ettiler. Hasta olan kişi arkadaşımdı ve bunlar yaşanırken yanındaydım, bu sitede benim hesabım olduğu için onun adına benim hesabımdan yazdık.

  • Memorial Hastanesi Temsilcisi14 Ocak

    Sn. BEREN ERKILIÇ; Memorial Sağlık Grubu olarak öncelikle hastamıza geçmiş olsun dileklerimizi sunarız. Hizmetlerimize yönelik yaptığınız geri bildirim ile hizmet kalitemizi artırma fırsatı verdiğiniz için de teşekkür ederiz. Geri bildiriminize yönelik kurumumuza başvuru süreçlerinizi ayrıntılı olarak inceleyeceğiz ve yapılan değerlendirme neticesini tarafınızla paylaşacağız. Hastanemizin her türlü hizmeti ile ilgili olarak Hasta İlişkileri bölümü ile irtibata geçebilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz. Saygılarımızla, Memorial Sağlık Grubu Hasta İlişkileri Müdürlüğü 0312 253 66 66 (1415)

Ziyaretçi Yorumları