25 Ekim 2016

Mekappa Cam Ankastre Ocağın Camı Patladı!

Mekappa marka bir cam ankastre ocağımız vardı. Önceki gece gürültü ile patladı. Camlar mutfağın her yanına saçıldı. Firmaya konu hakkında bildirimde bulundum. Mail attım herhangi bir dönüş olmayınca tekrar aradım. Biraz önce Bursa'daki servisleri beni aradı. Ürünün garanti süresinin devam edip etmediğini sordu. Devam etmediğini öğrenince "gelip bakıcağız üstündeki camı öyle sipariş vereceğiz garanti süresi dolduğu için 50 TL servis ücreti alırız" dedi. Sonrasında cam gelecek takmaya bir daha servis ücreti vereceğiz. Yani ürünün bedelinin yarısını ödeyeceğim tekrardan.

Cam patladığında bana gelen parçalar yüzünden canımın acıması bir tarafa kullanıcı hatası dahi olmayan bir konu. Yeterli kalitede temperli cam kullanılmamış ve sonuç bedeli tarafımdan isteniyor.
Sayın Tümsan, beceremiyorsanız yapmayın; yaptığınız ürünün arkasında durun. Yetkili servislerinizi eğitin!

Hakan 4.872 Okunma

Cevaplar

  • Hakan 31 Ekim 2016

    Sayın Firma Yetkilileri; Bu şikayetin başlığı da, konusu da garantisi bitmiş bir ürünün yedek parçasını bana bedava verin değil. Bakınız başlık yetkili servis ücreti; konu servis yaklaşımı. Ayrıca yedek parça fiyatlarınız yüksek. Ben yeni bir ürün satın aldım ve sorunumu çözdüm. Sizin sorununuz ise şu: memnuniyetsiz bir müşteriniz var ve markanız ile alakalı kafasında kötü bir imaj var, bunu da ifade etmekten çekinmiyor. Saygılarımla

  • Mekappa Temsilcisi29 Ekim 2016

    ‘Tüketicimiz ile görüşmemize istinaden ürün garanti dışı olduğu için arızayı giderebilmek adına ücretli olarak cam değişimi veya stok durumuna göre yedek parça fiyatına cam gönderileceği bilgisi verilmiştir. Fakat tüketici ücretli işlem olduğu için servisi kabul etmeyerek yeni bir ürün alacağını belirtmiştir. Söz konusu ürüne tüketici istemediği için işlem yapılamadığından dolayı şikayet sonlandırılmıştır.’

  • Hakan 28 Ekim 2016

    Firmanın müşteri ilişkilerinden bir bayan aradı. Ürünümün garanti süresinin dolduğunu söyledi. Kendisine konuyu tekrar izah ettim. Bakın hanımefendi servisiniz gelecek bakacak kodunu bildiğim bir ürün için fabrikaya cam sipariş edecek ve 50 TL alacak. Mininmum 250 TL'yedek parça maliyeti ve montaj içinde bir 50 TL daha. Yani toplamda 350 TL ödeyeceğim. Hanımefendi internette 390 TL'ye benzerleri satılırken siz bu pararyı öder de ürünü tamir ettiri misiniz? Sorusunun cevabı yok. Bakın firmanın Bursa servisi yaklaşım kötü ürün ucuz değil. Ben başka marka bir ürün satın aldım ve problemimi çözdüm.

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön