09 Kasım
#12932761

Medical Park Hastanesi'nin Yaşattığı Pişmanlık

Ultrason çekimi için çarşamba günü dr. yönlendirdiğinde cumartesiye kadar dolu olduklarını, haftaya randevu için cumartesi sabah şu numaralardan arayın denildi. Saat 9 başladığım aramalarıma bir türlü ulaşamıyorum, telefon numaraları alınıyor size dönüş yapacağız deniyor.


Saat 12:04 ne kimse arıyor ne defalarca aramama rağmen ben ulaşamıyorum. Devlet hastanesini geçmiş durumda işleyiş. Bu gidişle parasını ödediğim ultrasonu hem çektiremeyecegim hem de dr. 'daki muayene sürem geçecek. Pişman oldum sizi tercih ettiğime.

Zeliha Zeliha 711 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Medical Park Hastanesi Temsilcisi1 g

    Merhaba Zeliha Hanım; Daha kaliteli hizmet sunabilmek adına değerli geri bildiriminiz için Medical Park olarak teşekkür ederiz. İletmiş olduğunuz görüşünüz ile ilgili değerlendirmeler için belirttiğiniz numaralardan size ulaşamadık.Konu ile ilgili olarak tarafımıza dönüş yapabilirsiniz. Her türlü paylaşımınız için Hasta Hakları Birimi ya da Memnuniyet Merkezimiz ile irtibata geçebilir,talebinizi 7/24 hizmet veren Memnuniyet Merkezimize 444 4 484 no’lu telefondan 6’yı tuşlayarak ya da https://online.medicalpark.com.tr/sizi-dinliyoruz linkinden iletebilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.

Ziyaretçi Yorumları