26 Ağustos
#12495859

Medical Park Hastanesi Sağlık Sigortası Reddi

Eşimin dizindeki ağrıdan dolayı 24 Ağustos tarihinde Gebze Medical Park Hastanesi'ne götürdüm çıkışta tamamlayıcı sağlık sigortamızın ödemeyi reddettiğini söylediler. Gerekçesini sordum bilmiyorlarmış. Ödemesini yapıp çıktım sigorta şirketini aradım hastahanenin şikayet tarihini 9 Nisan olarak girdiğini sigorta başlangıç tarihinin 12 Nisan olduğunu bu nedenle ödeme yapılmadığını öğrendim bu mantığa göre biz evimize 500 M mesafedeki hastahaneye gidemeyip 4.5 ay eşimin ağrı çekmesine seyirci kalmışız. Komiksiniz artık hastanenin tarihi yanlış yazmasındanmı yoksa sigorta ile özel bir anlaşmasındanmı bilemiyorum. Biz hastahaneye tamamlayıcı sigortamız olduğu halde tekrar muayene parası ödedik. Bu durumu nasıl çözersiniz bilmiyorum ama siz çözmezseniz ben yasal yönden çözerim.

Fuat Fuat 2.932 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Fuat02 Eylül

    Çağrı atıp kapatırsanız ulaşamamanız normal sizin irtibat numarası diye verdiğiniz numarayı ( hasta hakları bölümü) ben bir haftadır arıyorum kimse zahmet edip telefona cevap vermiyor buradan göstermelik kopyala yapıştır sistemiyle cevap vermekle olmuyor bu işler.

  • Medical Park Hastanesi Temsilcisi02 Eylül

    Merhaba Fuat Bey; Daha kaliteli hizmet sunabilmek adına değerli geri bildiriminiz için Medical Park olarak teşekkür ederiz. İletmiş olduğunuz görüşünüz ile ilgili değerlendirmeler için belirttiğiniz numaralardan size ulaşamadık. Mail adresinize ilettiğimiz mail ile de sizi bilgilendirdik. Konu ile ilgili olarak tarafımıza dönüş yapabilirsiniz. Her türlü paylaşımınız için Hasta İletişim Birimi ya da Memnuniyet Merkezimiz ile irtibata geçebilir,talebinizi 7/24 hizmet veren Memnuniyet Merkezimize 444 4 484 no’lu telefondan 6’yı tuşlayarak ya da https://online.medicalpark.com.tr/sizi-dinliyoruz linkinden iletebilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.

Ziyaretçi Yorumları