01 Kasım 2018
#11097655

Medical Park Hastanesi İlgisiz Ve Bilgisiz Personel!

20.10.2018 tarihinde Göztepe hastanenizde, gastroenteroloji bölümünde doktorunuza muayene oldum. Bir takım tetkikler istendi kan ve gaita gibi. 21.10 tarihinde Pazar günü olması sebebiyle kan ve gaiata testimi acil servis bölümünden verdim. 25.10 günü ultrason çekimine 26.10 günü ise doktoruma kontrol muayenesine geldim.


Doktorum bazı kan testlerimin sonuçlanmadığını söyledi. Kontrol muayeneden sonra laboratuar ile görüştüğümde gaiatamın yetersiz geldiğini bu sebepten bekleme olduğunu tesadüf eseri sorduğum için öğrendim.


Yani hastaneden kimse aramaya tenezzül etmedi. Tekrardan gaiata verdim. Hala gaiata testim çalışılıyor gözüküyor. Ayrıca hastanede bir aşağı bir yukarı barkod almak için koşturulmam da, doktordan sonra gelen banko personelleri de cabası. Bir de istenen bir gaiata testini SGK kapsamadığı için fahiş bir fiyata sunuyorsunuz. Bu sebepten yaptıramadım. Gördüğüm ve aldığım en kötü hizmet.

Fatma Fatma 2.696 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Medical Park Hastanesi Temsilcisi08 Kasım 2018

    Merhaba Pelin Hanım; Daha kaliteli hizmet sunabilmek adına değerli geri bildiriminiz için Medical Park olarak teşekkür ederiz. İletmiş olduğunuz görüşünüz ile ilgili değerlendirmemizi en kısa sürede sonuçlandırmaya çalıştık.Yaşadığınız bu deneyimden dolayı üzgünüz.Ayrıntılarını telefonda da size ilettiğimiz gibi benzer bir deneyim yaşamamanız için gerekli tedbirler alınmıştır. İlgili çalışanımız ile görüşülüp, gerekli bilgilendirmeler yapılmıştır. Süreci hastane yönetimi olarak bizzat takip ediyor olacağız. Her türlü paylaşımınız için Hasta İletişim Birimi ya da Memnuniyet Merkezimiz ile irtibata geçebilir, talebinizi 7/24 hizmet veren Memnuniyet Merkezimize 444 4 484 no’lu telefondan 3’ü tuşlayarak ya da https://online.medicalpark.com.tr/sizi-dinliyoruz linkinden iletebilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.

Ziyaretçi Yorumları