06 Kasım
#12918237

Medical Park Hastanesi Hastanenin Hastaları Umursamamaları

28.10.2019 tarihinde Eşimin rahatsızlığından dolayı Dahiliye doktoru h*** beyden randevu aldık hastaneye gittik. Muayeneden sonra bazı tetkikler yapılması gerektiğini söyledi. Kan tahlillerini yaptırdık ve röntgen için gittiğimizde cihaz arızalı akşam ya da yarın gelin dediler. Aksam gittik, yarin gelin dediler 29. Ekim'de gittik biz sizi arayacağız dediler. 06.11.2019 da gittik halen cihazları yapılmamış konu hakkında bilgilendirmede yapmıyorlar. İnsan sağlığı bu kadar basit mi? Hastanede duvarlarında yönetimin yazdığı misyon ile realitedeki durumun çok farklı olduğunu gördüm.

Bariş Bariş 979 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Bariş3 g

    Merhaba Sizinle telefonla görüşmemiş istinaden hastanenize gittik ve röntgen çekinmek için geldiğimizi söyledik. Siz 28.10.2010 çekinmiş görünüyorsunuz dediler. Orada oturan görevli personel cihazın arızalı olduğundan bir haber Hasta hakları birimini aradık telefonla oradan da cevap alamadım. Kısacası personel tavırlarını kurumsal bir firmaya yakıştıramadım.

  • Medical Park Hastanesi Temsilcisi3 g

    Merhaba Barış Bey; Daha kaliteli hizmet sunabilmek adına değerli geri bildiriminiz için Medical Park olarak teşekkür ederiz. İletmiş olduğunuz görüşünüz ile ilgili değerlendirmemizi en kısa sürede sonuçlandırmaya çalıştık.Yaşadığınız bu deneyimden dolayı üzgünüz.Ayrıntılarını telefonda da size ilettiğimiz gibi benzer bir deneyim yaşamamanız için gerekli tedbirler alınmış ve cihaz arızası giderilmiştir. Süreci hastane yönetimi olarak bizzat takip ediyor olacağız. Her türlü paylaşımınız için Hasta Hakları Birimi ya da Memnuniyet Merkezimiz ile irtibata geçebilir, talebinizi 7/24 hizmet veren Memnuniyet Merkezimize 444 4 484 no’lu telefondan 6’yı tuşlayarak ya da https://online.medicalpark.com.tr/sizi-dinliyoruz linkinden iletebilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.

Ziyaretçi Yorumları