10 Ocak
Yorum Yap
#11432392

Medical Park Hastanesi Fatura Sorunu!

Aralık ayı içerisinde dedem ve anneannem toplamda 4 kere Samsun Medical Park Hastanesi'nde yatıp tedavi gördü. Fatura ve detay istediğimiz zaman elektronik ortamda gönderilecek dendi lakin gelmedi. Hastaneye gidip istediğimiz zaman sistem yok, sorumlu kişi toplantıda, öğle tatili vs. diye bahaneler üretildi ve daha sonra gittiğimizde fatura ve detayı genel merkez gönderecek dediler. Genel merkezi aradım böyle bir şey olmadığını tedavi gördüğümüz Samsun Medical Park Hastanesi'nin vereceğini söyleyip yetkili bir bayanın bilgisini verdiler.


Gidip görüştüğüm zaman o bayan benim e-mail adresimi aldı, biriyle görüşeceğini faturanın geleceğini beyan etti. Bekledim gelmedi. Yetkili bayan ile iletişime geçtiğimde bana bu konulara bakan başka yetkilinin telefon numarasını verdi. Aradım ulaşamadım. Daha sonra Samsun MP Hastanesi'ni aradım, durumu izah ettim not alındı geri dönüş yapılacak diye söylendi ama dönen olmadı. Tekrar aradım tekrar söyledim dün bu sefer o bölümdeki yetkilinin izinde olduğunu yarın yani bugün kesinlikle geri dönüş yapılacak diye söylendi yine dönen olmadı. Böyle bir rezillik görmedim. Çevremde kim varsa bunu aktaracağım ve bir daha asla gitmeyeceğim!

Erkut Erkut 655 Okunma

Cevaplar

  • Medical Park Hastanesi Temsilcisi14 s

    Merhaba Erkut Bey; Daha kaliteli hizmet sunabilmek adına değerli geri bildiriminiz için Medical Park olarak teşekkür ederiz. İletmiş olduğunuz görüşünüz ile ilgili değerlendirmemizi en kısa sürede sonuçlandırmaya çalıştık. Özel hastanelerde ücret uygulamalarını etkileyen birçok faktör bulunmaktadır. Sağlık sektöründe ücretlendirmeleri hastanelerin hizmet kaliteleri, seçkin personel, üstün teknoloji,7/24 hizmet veriliyor olması gibi ayrıcalıklar belirlemektedir. A Grubu özel hastane olan kurumumuz tarafından alınan farklar ve faturalama süreçleri ile ilgili ayrıntıları sizinle telefonda değerlendirdik. Her türlü paylaşımınız için Hasta İletişim Birimi ya da Memnuniyet Merkezimiz ile irtibata geçebilir, talebinizi 7/24 hizmet veren Memnuniyet Merkezimize 444 4 484 no’lu telefondan 3’ü tuşlayarak ya da https://online.medicalpark.com.tr/sizi-dinliyoruz linkinden iletebilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler