31 Mayıs 2018
#10506451

Medical Park Hastanesi Doktor Faciası

Medical Park Göztepe' de bulunan Gastroloji bölümü Doktoru S** A** hanım 5 kez muayene edip endoskopi ve kolonoskopi yapmak için verdiği ilaçtan 2 kez zehirlendim. Yatış için yalvardım, kanamam var dedim. Asistanı A*** hanım 17 Mayıs'ta yatış için eksik evrakla başvurduğu için (eşim bizzat düzeltti) 28 Mayıs'ta yatış verilebildi. Son gün asistanın başka Dr. üzerine yatış yapmasına sinirlenip, sabah operasyona girecek hastayı eşi orada çalışıyor, sanki bedava işlem yaptırıyormuş gibi azarlayıp, son dakika masada bırakıp ben yapmıyorum (prim alamama sebebiyle) hastasını yarı yolda bırakıp giden bir Dr. S** hanım eşim asistanıyla konuştuğu için gidip, bir de eşimi şikayet edecek kalitede bir Dr. S** hanım. Medical Park şikayetlere duyarsız kalıyor. Olayı Sağlık Bakanlığı'na ilettim. Ben bunları eşi orada çalışan biri olarak yaşadım.

Serhan Serhan 3.528 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Serhan04 Temmuz 2018

    Medical Park Göztepe Hastanesi Endoskopi Dr. Semra hanım hakkında 30 Mayıs'ta verilen ilaçlar zehirlenmeme sebep olduğu ve beni 20 ye yakın hasta içinde bağıra çağıra azarlayıp masada bırakıp başka doktora teslim ettiği için (Düşünün canınızı teslim ettiğiniz Dr sizi masada bırakıyor) şikayette bulundum. 4 Temmuz'da geri dönüş aldım. Önce eşim orada çalıştığı için şikayetimi geri çekmem için baskı uygulanmış bu günde şefleri tarafından vardiyasını değiştirmekle tehdit edilmiş Medical Park yönetimi Mobbing uygulamaya devam ediyor. Sağlığınızı teslim ettiğiniz hastaneyi ve doktorunuzu iyi seçin yoksa benim gibi hem aynı işlemi başka hastanede yaptırmak zorunda kalırsınız hem de paranız ve zamanınız boşa gitmiş olur. Kişisel görüşüm Medical Park pişmanlıktır. Özellikle endeskopi bölümünde yaşadığım pişmanlığı unutmayın paranızla azarlanmayı ve operasyon masasında dr tarafından masada bırakılmak isterseniz seçim size kalmış.

  • Medical Park Hastanesi Temsilcisi04 Temmuz 2018

    Merhaba Serhan Bey; Daha kaliteli hizmet sunabilmek adına değerli geri bildiriminiz için Medicalpark olarak teşekkür ederiz. İletmiş olduğunuz görüşünüz ile ilgili değerlendirmeler için belirttiğiniz numaralardan size ulaşamadık.Konu ile ilgili olarak tarafımıza dönüş yapabilirsiniz. Her türlü paylaşımınız için Hasta İletişim Birimi ya da Memnuniyet Merkezimiz ile irtibata geçebilir, talebinizi 7/24 hizmet veren Memnuniyet Merkezimize 444 4 484 no’lu telefondan 3’ü tuşlayarak ya da https://online.medicalpark.com.tr/sizi-dinliyoruz linkinden iletebilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler