sta-1-hoverYetersiz Çözüm

Yanlış Bilgi İle Garanti Haklarım Çiğnendi - Media Markt

Fatih Fatih4 hafta önce

Media Markt'tan 1.5 yıl önce 1699 TL'ye aldığım ve güncel fiyatı yaklaşık 2600-2700 TL olan ürünüm bozuldu ve garantiye yolladım. Garanti dönüşü "ürünün artık üretilmediği" şeklinde yanlış bir beyan verildi. Haliyle ben de yalan olduğu ihtimalini düşünmeden daha önce 10 binlerce tl lik alışveriş yaptığım bu firmaya inandım.

Normalde bana ürünün sıfırını, yoksa o ürünün bir üst modelini, o da yoksa para iadesi vermeleri gerekiyordu. Fakat "ürün artık üretilmiyor" yalanına kandığım için iadeyi kabul ettim ve 550 TL daha ödeyerek daha düşük model bir kulaklık aldım.

Eve gittiğimde küçük bir araştırmayla "artık satılmıyor, yok" dedikleri ürünün gayet güncel bir ürün olduğunu ve bir sürü yerde satışta olduğunu gördüm. Kendilerini aradıklarımda bu durumun kendilerini bağlamadığını bu durumu ithalatçı firma despec ile çözmem gerektiğini söylediler.

Despec ile iletişime geçtiğimde onlar da ilk başta ürün kaldırıldı yalanını söyledi, sonra benim ürünün var olduğu bilgisine sahip olduğumu anlayınca Çark ettiler, stoklara kasımda girecek, pandemi vs dediler. Ben de "bu bilgiye sahip olsam beklerdim, yerine ürün almazdım" dedim. O zaman kasımı bekleyin, Media Markt’la görüşüp ürün gelince değişim yapılsın dediler.

Media Markt bunun asla olamayacağını, artık ürün değişimi yapıldığını, eski ürünle ilgili işlem yapılamayacağını belirtti. Ben de bu durumun sorumlusunun ben olmadığımı, o ürünü bana verilen yalan yanlış bilgiler yüzünden gidip aldığımı belirttim. Bir müşteriye ürün kaldırıldı, artık üretilmiyor derseniz, tek seçeneğiniz 1699 TL'ye tekrar kulaklık almak derseniz, müşteri de gider çaresiz kulaklık alır.

M. Markt iade konusunda ısrarcı, ben ise 2600 TL'lik bir ürün için 1699TL lik bir iadeyi kabul etmek istemiyorum. Ürün güncel bir ürün, stoklarında olmaması beni bağlamaz, Çin'de bile olsa temin edip beni mağdur etmemeleri gerekiyor. Yoksa bir üst modelini vermeleri gerekiyor. Kaldı ki üst model olan "Arctis Pro Wireless" 4-5 adet Media Markt mağazada mevcuttu. Bu bilgi benden gizlendi ve 1699 TL lik iadeye zorlandım.

Haklarım neyse o verilmeli, ben dedektif değilim, bunları kişisel çabamla ortaya çıkarmak zorunda değilim. Media Markt tarafından mağdur edildim. Normalde kendi kulaklığımın sıfırını 1-2 ay beklemeye razıydım ama beni o kadar yıprattılar ve uğraştırdılar ki bir an önce mevcut markanın "stoklarında olan" bir üst modeli olan SteelSeries Arctis Pro Wireless isimli ürünle değişim talep ediyorum

  • - Görüntüleme
  • 1Destekçi
empty-star empty-star empty-star empty-star empty-star
0/5

Cevaplar

profile-icon Fatih 4 hafta önce

Tarafıma verdiğiniz alacak kaydı bana verdiğiniz yanlış bilgi yüzünden kullanıldı, bu durumu anlayabilecek bir kişi yok mudur koskoca Media Markt camiasında

Media Markt Logo Media Markt 4 hafta önce

Değerli Müşterimiz; Tarafınıza verilen alacak kaydı kullanılmış olduğu için farklı bir işlem uygulanamamaktadır. Mağazamız tarafından verilen bilgi ürünün stoklarımızda tükenmiş olduğudur. Stoklarımızda bulunmayan ve servis tarafından değişimi yapılmayan ürün için tarafımızca işlem sağlanamamıştır. Saygılarımızla. MediaMarkt Müşteri Hizmetleri

Media Markt Logo Media Markt 4 hafta önce

Değerli Müşterimiz; Şikayetinizde belirtmiş olduğunuz konu hakkında inceleme sürecimiz başlatılmıştır. En kısa sürede bu süreç sonuçlandırılarak, Müşteri Hizmetleri ekibimiz tarafından telefon veya mail yolu ile bilgilendirme sağlanacaktır. Süreç içerisinde bize göstermiş olduğunuz anlayışınız için teşekkür ederiz. Saygılarımızla. MediaMarkt Müşteri Hizmetleri

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler