Media Markt'tan Yapılan Alışverişte Hak İhlali!

Cem Cem01 Ocak 12:05

Media Markt Hilltown Mavişehir'den Asus gt531 bilgisayar aldım. Bilgisayara bayılarak severek aldım. Kutusunu Media Markt'ta aldığım an kontrol ederek açtık, akşamına eve geldim. İşlerim gereği gerekli programları indirip çizim vb... İşlerimi yapmaya başladım. Evim çok sessizdi ve kullandığım programlar gpu'yu yorduğu için haliyle fan turbo Moda girdi. Fan sonuçta az da olsa seslidir, sıkıntı yok ama, bu bilgisayarın fanından tiz sinir bozucu (10 yıllık bilgisayarımdaki fan sesinden bile sinir bozucu) ses geliyordu ve bu beni çok rahatsız etti. 24 saat geçmeden aldığım yere gittim, durumdan bahsettim, hatalı makine ise değişimi istedim eğer bu normali buysa da iade etmek istediğimi sesin beni çok sinir ettiğimi belirttim. Ama önceliğim iade idi bunu da belirttim. 24 saat geçmemesine rağmen iade alamadıklarını, garantiye yollamaları gerektiğini söylediler. Hatta bana dedikleri Asus servis çok hızlı 2 haftaya en fazla gelir... Şubeden aldığım için, görerek alıyormuşuz, o yüzden iade almıyorlarmış, internetten alsaydım oluyormuş gibi cevapla karşılaştım. Yahu o kadar sesli müzikli Media Markt'ta gpu'sunu nasıl yorarak gerçek fan sesini görebiliriz dedim, güldüler. Sonuç olarak 3 haftadır bilgisayarım yok. Her gittiğimde yasal süremin 20 iş günü olduğu belirtiliyor. Bizim tüketici hakkımızda 24 saat geçmeden iade istememizde bu kadar sorunla karşılaşmamız normal mi. Bu kadar mağduriyet normal mi? 3 haftadır işlerim bekliyor, kimse de beni takmıyor. 8000 TL'lik kullanamadığım bilgisayarın 3 taksitinden ilk taksitini de ödedim. Hala bekliyorum. Acilen mağduriyetimin giderilmesini bekliyorum. Media Markt'tan ürün almak pişmanlıktır. Eğer bu kanının değişmesini istiyorsanız, müşterilerinize daha yapıcı yaklaşmalısınız. Sonuçta size zarar vermek için istemiyoruz bunları, memnun değilsek sattığınız ürünün arkasında kalıp gerekeni yapmalısınız.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Cem 02 Ocak 17:06

Bugün bilgisayarı satın aldığım şubenizden teslim ettiler. Cihazı tüm testlere sokmuşlar ve sorun bulamamışlar. 20 gün bunu duymak için parasını ödediğim bilgisayarı boşa bekledim. İade etmek istediğimi, cihazın fan sesinden memnun olmadığımı söyledim. Mağazadan görerek aldığımı belirterek iade almadılar. Cihazın fan sesini müzikli ve müşteri sesli Media Markt dükkanında test etmeyi başaramayıp eve gittiğimde anladığım, ertesi gün sabah geri götürdüğüm bilgisayarımı bende kalmaya zorladığınız için utanmalısınız marka olarak. Sorunum hala çözülmedi. Şikayetçiyim!

Media Markt Logo Media Markt 01 Ocak 12:21

Değerli Müşterimiz; Ürünler, üretici firma tarafından kapalı kutu ve garantili olarak tarafımıza ulaşmaktadır. Oluşabilecek her türlü arızadan ve garanti sürecinden üretici firma sorumludur. Arıza tespit edilmesi halinde teknik servise başvurmanız gerekmektedir.Teknik servisin vereceği rapora göre iade/değişim talebinde bulunabilirsiniz. Media Markt Müşteri Hizmetleri

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler