14 Şubat
Yorum Yap
#11583605

Media Markt'tan Alınan  Navitech Lds-4966Uhd 49' TV'de Ölü Piksel!

09.02.2019 tarihinde Media Markt'tan sipariş verilip, 12.02.2019 tarihinde elime ulaşan Navitech lds-4966uhd 49' 124 Ekran 4K Ultra HD Smart LED TV'de kurulum ücretli olduğundan video çekerek kutu açılımı gerçekleştirdim. Tv'de çok belirgin bir şekilde ölü piksel tespit edilmiştir.


Ekte mevcuttur. Bunu Navitech firmasına ilettiğimde benden maile resim atmamı istediler. Ben de attım. Biraz sonra döneriz dediler sabah 8.46 dan bu saat oldu dönmediler. (4 kere aramama rağmen) Bu kadar sallamayan bir firma görmedim. Bende Media Markt'ı aradım kesinlikle iade etmelerini istedim.


Bana kesin iade olacağını söyledi. Akşam aradım ne zaman kargonun gelip alacağına dair. Servise yönlendirme çabasına girmişler. Servisin kontrol edip karar vereceğini söylediler. Dikkate almayan bir servisten ne hayır gelir.


Ürün iade olmazsa mahkemeye kadar taşıyacağım. O kadar gözü kararttım. Şu an haber bekliyorum. Umarım marka değerini gözümde düşürmezsin Media Markt.

Metin Metin 691 Okunma Yorum Yap

Cevaplar

  • Metin19 Şubat

    Müşteri ben miyim siz mi? Bu kavramı anlamanız lazım. Sizin üretici firma ile iletişime geçmeniz lazım. Bu ürünü üretici firmadan almadım sizden aldım. Müşteri benim ben. Bana iade olacağını söyleyen siz üretici firmaya değiştirin diye mail atıyorsunuz. Üretici firma ile iletişime geçtim iade edip sıfır ürünle değiştireceğini söylediler. Aras Kargo'ya verdim. Aras Kargo üretici firmaya sağlam olan ürünü ekranı kırık ( hasarlı bir şekilde ) götürmüş. Üretici firma tutanak tutmuş ürünü bana tekrar geri yolluyor. Aras Kargo'yu arıyorum üretici ile iletişime geçin bizlik durum yok diyor, üreticiyi arıyorum kargoyu arayın diyor. 1 hafta içinde bu duruma çözüm bulunmaz ise tüketici heyetine başvurup bu üç firma hakkında da (Başta Media Markt, Navitech ve Aras Kargo ) şikayetlerde bulunup gerekirse konuyu mahkemeye taşıyacağım.

  • Media Markt Temsilcisi14 Şubat

    Değerli Müşterimiz; Ürünler, üretici firma tarafından kapalı kutu ve garantili olarak tarafımıza ulaşmaktadır. Oluşabilecek her türlü arızadan ve garanti sürecinden üretici firma sorumludur. Arıza tespit edilmesi halinde teknik servise başvurmanız gerekmektedir. Teknik servisin vereceği rapora göre iade/ değişim talebinde bulunabilirsiniz.Rapor bulunmadığı durumlarda işlem yapılamamaktadır. 08502221500 numaralı Müşteri Hizmetlerimizden de bize ulaşabilirsiniz. Media Markt Müşteri Hizmetleri

Ziyaretçi Yorumları