24 Mart
#11755449

Media Markt'ta Sorumsuzluk Had Safhada!

Yaklaşık 1.5 yıl önce Konya Real AVM Media Markt mağazasından almış olduğum Samsung Galaxy J7 Prime Gold marka telefonum ekran sararması ve batarya şişmesi şikayeti ile garanti kapsamında Media Markt aracılığı ile 28 Şubat'ta gönderdim. Mağaza aracılığı ile 23 Mart'ta telefonumu teslim aldım tarafıma telefonun garanti kapsamında olmadığını müşteri hatası olduğunu söylediler. 28 Şubat'ta çalışıp şarj olan telefon 23 Mart'ta mağazadan teslim alırken telefonu açmayı denedim fakat şarjı yoktur diyerek evde şarja takarım düşüncesiyle teslim aldım şarj olmuyor ve açılmıyordu.


Tekrar mağazaya gittiğimde mağaza görevlisine şarj olmayıp açılmadığı o söylediğimde tarafıma sen becerememişsin diyerek ifadeler kullanılarak şahsım rencide edilmiştir. Telefonu buyurun diyerek verdim ancak mağaza çalışanı telefonu şarja takıp denediler ve telefonun açılmadığını kendileri de gördüler. 23 Mart'ta tekrar garantiye gönderdim. Konu ile ilgili tüketici hakimiyetine başvuracağımı bildiririm.

Osman Osman 606 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Media Markt Temsilcisi24 Mart

    Değerli Müşterimiz; Ürünler, üretici firma tarafından kapalı kutu ve garantili olarak tarafımıza ulaşmaktadır. Oluşabilecek her türlü arızadan ve garanti sürecinden üretici firma sorumludur. Arıza tespit edilmesi halinde kayıt açılarak ürün teknik servise gönderilmektedir. Mağazalarımız servisin vereceği rapora göre işlem gerçekleştirebilir. Cihazın işlemleri sonuçlanıp mağazaya ulaştığında sms ile bilgilendirme sağlanacaktır. 08502221500 iletişim numaramızdan 7/24 müşteri hizmetlerimize ulaşabilirsiniz. Media Markt Müşteri Hizmetleri

Ziyaretçi Yorumları