17 Nisan
Yorum Yap
#11857017

Media Markt'ta Sadece E-Posta Kontrolü İle Ürünün Teslim Edilmesi!

03.04.2019 tarihinde kredi kartımdan 3605,05 TL tutarlı ürün satın alınmış ve 10 dakika içerisinde mağazanızdan teslim edilmiş. Benim bilgim dışında gerçekleşen işlem için genel müdürlüğünüzü aradığımda ise e-posta kontrolü ile ürünün teslim edildiği belirtmiştir. Bu noktada ise hangi mağazadan teslim edildiğine dair bir bilgide verilmemiştir. Bu konuşma ile ilgili ses kaydı sizlerde bulunmaktadır. Kimlik sorgulaması yapılmadan sadece mail adresi teyidi ile ürünün nasıl teslim edildiğini anlamış değilim. Kurumunuz bu noktada güvensiz bir alışveriş hizmeti vermektedir. Mağduriyetim ile ilgili savcılığa gerekli şikayette bulundum. Mağduriyetimin giderilmemesi durumunda başta ticaret bakanlığı olmak üzere ilgili resmi kurumlara durumu ileteceğim. Ayrıca sosyal medyada da yaşattığınız mağduriyeti paylaşarak güvensiz alışveriş hizmeti verdiğinizi vurgulayacağım.

Edanur Edanur 148 Okunma Yorum Yap

Cevaplar

  • Edanur17 Nisan

    Ürünü bana teslim ettiğinize dair herhangi bir belge ve imza var mıdır? Ayrıca ürünü teslim ederken herhangi bir kimlik sorgulaması yaptınız mı? Ürünü kime teslim ettiniz? Elinizde herhangi bir kayıt mevcut mudur? Konunun acil bir şekilde çözülmesini beklemekteyim. Bu konuyu gerekli tüm yasal kurumlara taşıyacağım.

  • Media Markt Temsilcisi17 Nisan

    Değerli Müşterimiz; Şikayetiniz kayıt altına alınmıştır. Yapılan kontrollerde, siparişlerin teslim edildiği görüntülenmektedir. Teslim edilen siparişin iptali yapılamamaktadır. Müşteri Hizmetleri departmanı tarafınıza bilgilendirme sağlamıştır. 08502221500 numaralı Müşteri Hizmetlerimizden de bize ulaşabilirsiniz. Media Markt Müşteri Hizmetleri

Ziyaretçi Yorumları