Media Markt'den Alınan Dyson  Süpürge Bozuk!

Levent Levent2 hafta önce

01.03.2020 tarihinde mağazaya giderek yönlendirmeler neticesinde Dyson parquet 2 marka elektrik süpürgesi aldım. Ürün kutusu açık şekilde depodan getirildi kutu içeriğini kontrol ederek teslim aldım. Ürünü Eve getirip hali da denedikten sonra halıdaki IP ve kıl parçalarını almadığını fark edip tekrar aynı şekilde kutusuyla beraber mağaza gittim ve rezillik başladı, kutusu açık olduğu ve kullandığım gerekçesi ile her yerde bangır bangır 30 gün dene ücretsiz iade veya değişim reklamı yapan Media Markt ve Dyson markası ürünün kutusu açık ve kullanılmış diyerek üründe sorun varsa teknik servise gönderelim diyerek kıvırmaya başladılar, iade ya da değişim olmayacağını söylediler, kaldı ki iade değil değişim istiyorum. 

sundukları çözüm servisten ekstra başlık alabilirsiniz oldu, bu arada merak ettiğim şey şu ürünü fişe takmadan nasıl anlayacağız çalışıp çalışmadığı ve madem kutu açılsa değişim iade hakkı bitiyor. Bana neden açık kutu getirip bu durumdan bahis etmiyorsun. Ayrıca bu   değiştiririz iade alırız reklamını neden yapıyorsunuz?

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Levent 2 gün önce

Dyson markasına çok teşekkür ederim ne kadar kaliteli marka olduklarını tekrar tekrar ispatladılar, yalnız Media Marktan şiddetle uzak durmanız gerektiğini tekrar hatırlatmak istedim, iade işlem sürecini beklerken 2. Taksit geldi günlük aramama rağmen her aramada farklı yorum yapmaları iyice bıktırdı. 18.03.2020 tarihinde aşağıda dyson tarafından gönderilen maili göndermeme rağmen hala arayan soran ilgilen kimse yok. Oyalamaya devam. Merhaba Levent Bey, Dyson ile iletişime geçtiğiniz için teşekkür ederiz. Media Markt Mağazalarında alınan Dyson marka süpürgelerde koşulsuz 30 gün iade hakkınız bulunmaktadır. Mağazaya gittiğiniz takdirde satıcı arkadaşın üst birimden yetkili birine danışmasını talep etmenizi rica ederiz. Media Markt ile Dyson arasında anlaşmalı bir departman bulunmakta olup iade prosedürleri o kanal üzerinden gerçekleştirilmektedir. Dyson'da değişim söz konusu değildir ancak koşulsuz iade hakkınızı kullanabilirsiniz. Başka sorularınız varsa veya yardıma ihtiyacınız olursa, lütfen aşağıdaki ücretsiz telefon numarasından bizimle iletişime geçmekten veya bu E-postaya cevap vermekten çekinmeyin. Ayrıca web sitemizde çalışanlarımızdan biri ile canlı sohbet edebilirsiniz. Dyson destek hattı Pazartesi - Cuma saat 09:00-18:00, Cumartesi günleriyse saat 09:00-17:00 arası açıktır.   Saygılarımla  

profile-icon Levent 2 gün önce

Merhaba Levent Bey, Dyson ile iletişime geçtiğiniz için teşekkür ederiz. Media Markt Mağazalarında alınan Dyson marka süpürgelerde koşulsuz 30 gün iade hakkınız bulunmaktadır. Mağazaya gittiğiniz takdirde satıcı arkadaşın üst birimden yetkili birine danışmasını talep etmenizi rica ederiz. Media Markt ile Dyson arasında anlaşmalı bir departman bulunmakta olup iade prosedürleri o kanal üzerinden gerçekleştirilmektedir. Dyson'da değişim söz konusu değildir ancak koşulsuz iade hakkınızı kullanabilirsiniz. Başka sorularınız varsa veya yardıma ihtiyacınız olursa, lütfen aşağıdaki ücretsiz telefon numarasından bizimle iletişime geçmekten veya bu E-postaya cevap vermekten çekinmeyin. Ayrıca web sitemizde çalışanlarımızdan biri ile canlı sohbet edebilirsiniz. Dyson destek hattı Pazartesi - Cuma saat 09:00-18:00, Cumartesi günleriyse saat 09:00-17:00 arası açıktır.   Saygılarımla  Dyson tarafında gönderilen mail Media Markta iletilmesine rağmen hiçbir dönüş sağlanmadı.

profile-icon Levent 2 hafta önce

Ben mağazada urunu açıp getirin diye istek sunmadım, kutusu açık urunu getirip az önce açtık diyerek koli banti ile kapattılar, üründe ariza değil yanlış yönlendirme var, isime yaramayacak urunu sırf stok eritmek adına müşteriye satış yapmakta ahlak dışı sayılacağından isime yarayacak ürün ile değişim istedim.

Media Markt Logo Media Markt 2 hafta önce

Değerli Müşterimiz; Reklamlar tarafımızdan yapılmamaktadır. Üretici firmanız ile iletişime geçebilirsiniz. Ürün mağazada isteğiniz doğrultusunda parça kontrolü için açılmıştır. Açık kutu satış yapılmamıştır. Ürünler, üretici firma tarafından kapalı kutu ve garantili olarak tarafımıza ulaşmaktadır. Oluşabilecek her türlü arızadan ve garanti sürecinden üretici firma sorumludur. Arıza tespit edilmesi halinde teknik servise başvurmanız gerekmektedir. Teknik servisin vereceği rapora göre iade/değişim talebinde bulunabilirsiniz. Saygılarımızla. MediaMarkt Müşteri Hizmetleri

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler