Toplam çözüm sayısı
..
Media Markt ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Gizem'in şikayet sonucundan memnuniyeti

tam yıldız boş yıldız boş yıldız boş yıldız boş yıldız

  • profile
1 Destekçi

Yeni karşılaştırma

ile

Media Markt Yanlış Ürün Gönderdi

894görüntüleme
Gizem
Gizem 23 Eylül 11:53

11 Ağustos günü mediamarkt.com.tr den verdiğim Dyson v8 absolute Plus + ve hediye temizlik seti sipariş, iki gün sonra Yurtiçi Kargo ® tarafından adresime 2 koli olarak teslim edilmesine rağmen, kolilerden birinden Dyson ® v8 absolute Plus + ürünü yerine, Philips ® ütü ve Divarese ® çanta çıkmıştır. Her iki kolide isim ve adres doğru olduğu için kurye tarafından teslimat yapılmıştır. Yanlış ürün teslim edildiğini yine de ilgili kargo şubesini arayarak iletmiş, varsa yanlış bir teslimat düzeltilmesini istemiş; ancak adıma olan tüm gönderilerin teslim edildiği bilgisi dışında başka bir bilgiye ulaşılamamıştır. Müşteri hizmetlerini arayarak görüştüğüm ilk kişi, kolilerin üzerinde sipariş no nun olup olmadığını kontrol etmemi istemiştir!? Hiçbir E-ticaret sitesinde; teslimat esnasında alıcının böyle bir yükümlülüğü tanımlanmamıştır; alıcı ismini kontrol eder ve paketi teslim alır. Bu, koli üzerinde sipariş numarasına ait bir bilgi bulunmadığından bile bihaber bir müşteri temsilcisinin oyalama sorusudur. Müşteri temsilciniz standartta sorulmaması gereken bir soru sorarak sanki hatalı tarafın alıcı olduğunu ima etmiştir. Bu esnada canlı destek, aynı bakış açısı ile satış sonrası vermeye çalışılan "destek" emaresi olarak; "Kargo firması ile de iletişime geçebilirsiniz. Kargoda oluşan bir yanlışlık olabilmektedir." yorumu yapmıştır. Firmanızda olan doğru ürünü alıcıya ulaştırma sorumluluğu, bu kez taşıyıcı kargo firmasına yüklenmek istenmiştir. Açılan kayıt sonrasında, İrsaliye kesim saati belli iken, yanlış paketlemenin tespiti max 1 saatlik bir aralık incelenerek bulunabilecekken, 2 gün boyunca sadece kamera kayıtları inceleniyor denilmiştir. Yanlış ürün paketleyen Media Markt, bu sürecin nasıl devam ettirileceği ile ilgili olarak ne bir yazılı ne bir sözlü açıklama yapmıştır. Online sitelerinde yanlış ürün gönderileri hk gibi bir başlık bulmak imkansız, çünkü yok. Her aramada, süreciniz devam ediyor cümlesini duymak yerine, yanlış ürünü gönderdiğimizi tespit etmemiz halinde şu basamakları izleyerek size sipariş ettiğiniz ürünü ulaştıracağız denilmesini bekliyoruz. Nasıl olduğunu anlamadığımız bir şekilde, teslimat yapan kargo 1 hafta sonra eksik ürünümüzü açılmış bir pakette teslim etti. Açılmış, koruyucu bantları sökülmüş ve tekrar pakete koyulmuş şekilde! Gönderilmiş! Media Markt'tan süreciniz tamamlandı ya da özür gibi geri bildirim dahi gelmemiştir. Biz çektik, siz çekmeyin!

Media Markt Logo
Media Markt23 Eylül 12:02

Değerli Müşterimiz; Talebiniz ile ilgili inceleme yapılarak, en kısa süre içinde sizinle irtibata geçeceğiz. Dilerseniz 0850 222 15 00' dan bize ulaşabilirsiniz. Saygılarımızla. MediaMarkt Müşteri Hizmetleri

Gizem
Gizem1 hafta önce

Merhaba firma irtibata geçti geçmesine de, süreç ile ilgili özür bile dilenmedi. Tüketici Hakları artık sadece yazılı birkaç cümle olarak varlığını sürdürüyor. Çok üzücü. Onlarca alternatifi varken Media Markt tercih etmeyiniz.

  • profile
1 Destekçi

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Yeni karşılaştırma

ile

Benzer Şikayetler