Media Markt Ürünü Yenisi İle Değiştirmedi!

Semih Semih2 hafta önce

Media Markt'tan aldığım Korkmaz marka kahve makinesi 2. Kez 05/02/2020 tarihinde servise gönderildi, yasal tamir süresi aşılarak Ürünümü 11.03.2020 tarihinde teslim almam gerektiği SMS olarak bildirildi. Müşteri hizmetlerine ürünü kabul etmediğimi söylememe rağmen Mağazadan herhangi bir dönüş alamıyorum. En az 4-5 kere müşteri hizmetlerini aradım bana somut bir çözüm sunamıyorlar. Tüketici Hakem Heyetine başvurumu yaptım.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Semih 2 hafta önce

Ayrıca Müşteri Hizmetleriniz ve Mağazanınız yasal süreniz aşıldığını kabul ediyor yanlış bilgilendirme yapamayın lütfen sizi de şikayet edeceğim yanlış bilgilendirme için.

profile-icon Semih 2 hafta önce

Bana Parça bekliyor diye daha önce sizin tarafınızdan (Müşteri hizmetlerinden) dönüş yapıldı. Ses kayıtları mevcut. Ayrıca sizin kargo probleminiz beni hiç alakadar etmez. Yasal 20 iş günü tamir süresini doldurdunuz. Ürünü kabul etmiyorum sonuna kadar hakkımı arayacağım.

Media Markt Logo Media Markt 2 hafta önce

Değerli Müşterimiz; T016-14976-R-C onarım iş emri numarası ile servise gönderilen ürününüz ile ilgili servis tarafından üründe herhangi bir arıza olmadığı tespit edilmiştir. Üründe arıza olmadığı için servis yasal süre içinde cihazı gönderdiğinden iade talebinize olumlu yanıt verilememektedir. Ürünün mağazaya geç ulaşma sebebi kargo şirketi kaynaklıdır ve kargo şikayetine konu ile ilgili şikayet talebi oluşturulmuştur. Dilerseniz 444 0 147 numaradan marka servisi ile görüşme sağlayarak onarım numaranız ile birlikte bilgi alabilirsiniz. Saygılarımızla. MediaMarkt Müşteri Hizmetleri

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler