13 Ekim 2018
Yorum Yap
#11025006

Media Markt Ürün Satışı Ve Sonrası Şikayetim!

Merhaba, 7 Ekim günü Media Markt'tan laptop, klavye seti ve office programı satın aldım. Bugün arayıp office programını iade etmek istediğimi söyledim ama kutusu açılan ürünleri iade almadıklarını söylediler. Ama satış yaparken böyle bir bilgi verilmedi. Bu nasıl bir mantalite anlamış değilim. Ayrıca mouse, klavye ve kulaklıktan oluşan bir set aldık eve gelince kutunun içinden farklı bir mouse çıktı. Kutunun üzerinde başka bir mouse ve özellikleri var ama içinden çıkan başka. Sattıkları ürünün içinde farklı bir ürün olduğunu da söyleme gereği duymadılar. Mağazaya gidip durumu anlatınca ürünü getirin iade alalım diyorlar ama başlangıçta bunun bilgisini vermek yok. Ben ha bire Media Markt'a gidip gelmek durumunda mıyım.

Ülkü Ülkü 267 Okunma Yorum Yap

Cevaplar

  • Ülkü16 Ekim 2018

    Müşteri hizmetlerini arayınca ne degiecek anlamadım, zaten aradım ve onlar da aynı şeyi söyledi. Benim anlamadığım şey, ürün alındıktan sonra 14 gün veya 1 ay her neyse değişim veya iade yapılabiliyor olmalı. Kutu açıldıktan sonra iade almıyoruz ne demek, eğer böyle bir kuralınız varsa da satış yapılırken bunun altını çizmeniz gerekir. Ne güzel iş anlayışı! Ürünü sattım ve işim bitti. Sonrasında muhatap almıyorsunuz, Bravo cidden. Peki sattığınız ürünün içinden başka bir ürün çıkmasına ne diyorsunuz? Sattgınız her üründen sorumlusunuz. Müşteriyi kandırmış olmuyor musunuz bu durumda?

  • Media Markt Temsilcisi15 Ekim 2018

    Değerli Müşterimiz; Şikayetleriniz kayıt altına alınmıştır. Mağazalarımızdan satın alınan ürünlerin kutu açılımı sağlanıp kullanıldığı takdirde iade işlemleri yapılamamaktadır. Görüşleriniz hizmet kalitemiz açısından önem taşımaktadır. 08502221500 numaralı Müşteri Hizmetlerimizden de bize ulaşabilirsiniz. Media Markt Müşteri Hizmetleri

Ziyaretçi Yorumları