12 Şubat
Yorum Yap
#11571154

Media Markt Ürün Değişimi Yapmadı!

Media Markt ürün değişimi ve müşteri hizmetleri sorunu.
İnternet sitesinden almış olduğum 20382747 numaralı siparişimden almış olduğum iPad Pro 12,9 cihazım sorunlu çıktı. 14 gün içinde hakkım olan iade ve değişim sürecini kullanmak istediğimi söyledim cihazımı kargo şubesiyle Media Markt şirketine yolladım. Ürünüm ellerine ulaştığını sormak için aradım evet ulaştı dediler ve bir bunu Apple teknik servisine göndererek cihazın ancak öyle değişimini yapabiliriz dediler. Müşteri hizmetlerinde çalışanlar hiçbir şey bilmiyorlar.


11 Şubat 2019 tarihinde müşteri hizmetlerine bağlandığımda ilk çağrıda sürekli beklemeye alındım. 2. çağrıda arkadan çalışanların dert ve sorunlarını anlattıklarına şahit oldum ve duymuş olduğumu anlayınca beni sessize aldılar. Tekrar kapatıp 3. kez müşteri hizmetlerine bağlandım ürünü servise yollayacaklarını ona istinaden süreci haber vereceklerini söylediler. Benim iade ve değişim hakkım neden önemli değil sizin için. Size güvenerek aldım BRN cihazımı internet yoluyla. Apple şirketi her ne olursa olsun cihazın 14 gün içinde de değişimini yapıyor ve kapınızın önüne kadar yenisini getirip eskisini alıyor. Ben bu cihazla iş yapıyorum ve mağdurum şu an. Çalışamıyorum. En kısa sürede umarım çözerler sorunumu.

Stars Stars 498 Okunma Yorum Yap

Cevaplar

  • Media Markt Temsilcisi12 Şubat

    Değerli Müşterimiz; Ürünler, üretici firma tarafından kapalı kutu ve garantili olarak tarafımıza ulaşmaktadır. Oluşabilecek her türlü arızadan ve garanti sürecinden üretici firma sorumludur. Arıza tespit edilmesi halinde ürün teknik servise gönderilmektedir. Teknik servisin vereceği rapora göre iade/ değişim işlemi gerçekleştirilebilir. 08502221500 numaralı Müşteri Hizmetlerimizden de bize ulaşabilirsiniz. Media Markt Müşteri Hizmetleri

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler