Media Markt Tüketici Hakem Heyeti Kararına Uymuyor!

Davut Davut1 hafta önce

24/04/2018 tarihinde aldığım 55sj800v TV arıza yaptı LG servisi değişim raporu tuttu Media Markt ile görüşerek değişim raporunu gönderdim beni uzun süre bekleterek TV'nin stoklarında olmadığını söylediler rızam olmadan tarafıma para iadesi yaptı. Para iadesi istemediğimi TV'nin değişmesini istediğimi defalarca söylememe rağmen para iadesi yapıldı. Ancak 1 hafta gibi kısa bir süre içeresinde Media Markt'ta benim aldığım TV'nin satışını gördüm ve benim 4700 TL'ye aldığım TV 6.499 TL’ye satıştaydı. Bunun üzerine Media Markt ile görüştüm fakat sonuç alamadım. 

Tüketici Hakem Heyetine başvurarak 1 yıl sonuçlanmasını bekledim ve benim lehime karar çıktı. Karar: Şikayetin kabulü ile başvuru konusu ürünün misli ile değişimine, ürün bedeli satıcı tarafından iade edilmiş ise 4700 TL nin satıcıya iadesine diye karar çıktı Media Markt'a kararı gönderdim fakat defelarca görüşme yapmama rağmen uzun süre sonra bana benim TV’min çok çok alt modelini teklif ettiler itirazımdan sonra benim TV'min özelliklerinde olmayan 2 TV modeli daha teklif ettiler bunların benim TV'min özelliklerinde olmadığını belirterek kabul etmedim daha sonra insanla alay eder gibi daha düşük model bir TV önerdiler ve ürün teşhir ürünüydü. Konuşmalarımda hangi TV modelini istiyorsunuz diye ara ara sormalarına rağmen alakasız TV modelleri önerdiler. Benim televizyonumun paneli nanocell ve gerçek tarama frekansı 100 Hz Bunu defalarca söylememe rağmen bana teklif edilen TV'lerin panel frekansları 50 Hz ve benim TV de bulunan harman karbon ses sistemi şuandaki LG TV'lerde yok. 

Bir buçuk yıldır uğraşıyorum Media Markt'tan hakkım olan ürünü almak için Tüketici Hakem Heyetini Ürünü Misli ile değiştirilmesi kararına rağmen bırakın mislini aynı özelliklerde bile bir TV vermeyen Media Markt'tan şikayetçiyim. Media Markt'ın bu kanun tanımaz tavrından sonra bu elektronik mağazasından alışveriş yapmayı düşünmüyorum. Media Markt'tan olumlu sonuç gelmediği takdirde icra ve iflas kanununda yer alan icra haklarımı hukuksal olarak kullanacağım.

  • - Görüntüleme
  • 1Destekçi

Cevaplar

profile-icon Davut 1 hafta önce

Merhaba, Sunulabilecek muadil ürünlerin sunulduğu inandırıcı değil bana müşteri hizmetleriyle defalarca görüşmemde 3 defa hangi ürünü istediğimi sormalarına rağmen istediğim ürünü vermediler. Bana en iyi sunulan teklif Lg55SM8200 modelidir. Benim istediğim model Lg55SM8600 modelidir. Bu modelde yer alan panel 100 Hz dir. Benim alınan televizyonmun panel frekansıda 100 Hz'dir. İki model arasında sadece Media Markt sitesinde 300 TL fark var. 300 TL fark için ben mağdur ediliyorum. Bu kadar basit bir sorunun çözümününün bulunamıyor. Media markt'en hakkımı alabilmek için yaklaşık 1,5 yıldır bu konu ile uğraşıyorum. Tüketici Hakem heyetinin misli ile ürün teslimi kararına rağmen Benden alınan televizyonun teknik özelliklerde bir televizyon verilmiyor. Media Markt'tan konun çözülmesini talep ediyorum.

Media Markt Logo Media Markt 1 hafta önce

Değerli Müşterimiz; Sunulabilecek muadil ürün sunumları yapılmıştır. Farklı sunulabilecek bir ürün şu an için bulunmamaktadır. Süreç içerisinde bize göstermiş olduğunuz anlayışınız için teşekkür ederiz. Saygılarımızla. MediaMarkt Müşteri Hizmetleri

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler