Media Markt ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü
  • profile
  • profile
  • profile
5 Destekçi

Media Markt Telefonlara Yapılan Koruma Paketi,Müşterisinin Yanında Olmaması

633görüntüleme
Muhittin
Muhittin 04 Kasım 2020 22:41

Media Markt'tan aldığım 11000 TL değerindeki cihazıma koruma paketi yaptırdım. Bunun için 1300 Tl ücret ödedim. Telefonunum hasar görmesi sonucu koruma paketinden yararlanmak istedim. 

Ürünü gönderdim bana döndüklerinde söyledikleri şaka gibi insanla dalga geçmekten daha öte orijinal parça bulamadıkları için telefonuma 3 seçenek sundular kasko bedeli %60 fatura bedeli yan sanayi parça takmak ve cihazı hasarlı şekilde geri almam ben bunların hiç birini kabul etmeyip yasal sürecin 21 günün devam etmesini istediğim halde kendi isteklerine göre cihazı mağazaya onarılmadan geri göndermişler. Bir servisin orijinal parçayı tedarik edememesi bir müşterinin bir tüketicinin sorunu değildir. Üstelik size bunun teminatı altında sizden ücret alıp sonra ben bunu yapamıyorum demesi resmen insanı yanıltmaktır. 

Müşteri hizmetleri diye bir şey zaten yok ne deseniz yapacağımız bir şey yok diyorlar asla yanınızda durmuyorlar. Bana yan sanayi parça teklif ettiklerinden bende güven kaybı oluştu. Bir firma güvence ücreti alıyor ve sonra ben bunu yapamam diyor. Bir müşteri bu kadar mağdur edilmez. Ücretini ödediğim hizmeti alamıyorum. Tüm yollardan hakkımı arayacağım.

Media Markt Logo
Media Markt04 Kasım 2020 23:21

Değerli Müşterimiz; Şikayetinizde belirtmiş olduğunuz konu hakkında inceleme sürecimiz başlatılmıştır. En kısa sürede bu süreç sonuçlandırılarak, Müşteri Hizmetleri ekibimiz tarafından telefon veya mail yolu ile bilgilendirme sağlanacaktır. Süreç içerisinde bize göstermiş olduğunuz anlayışınız için teşekkür ederiz. Saygılarımızla. MediaMarkt Müşteri Hizmetleri

Media Markt Logo
Media Markt04 Kasım 2020 23:33

Değerli Müşterimiz; 18 Ekim 2020 tarihinde T083-12163-R-C Onarım İş Emri Numarası ile servise göndermiş olduğunuz ürününüzün işlemleri devam etmektedir. Ürün arızalarında, yetkili teknik servis işlem süresi 20 iş günüdür. Ürün mağazaya geldikten sonra tarafınıza SMS ile bilgilendirme sağlanacaktır. Saygılarımızla. MediaMarkt Müşteri Hizmetleri

  • profile
  • profile
  • profile
5 Destekçi

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler