05 Aralık 2018
Yorum Yap
#11252700

Media Markt Telefon Sorunu!

Media Markt alışveriş merkezinden iPhone marka telefon aldım. Telefonda ses ve donma ile ilgili problem yaşadım. Bunun üzerine bayi ile görüşüp servise yönlendirildim. Telefon sorun verdiği anda servis bunu görmesine rağmen telefonuma arıza yoktur diye rapor verildi. Apple ana merkez ile görüşme yaptım ama sonuç alamadım. Türkiye’de telefon almanın tamamen boşa verilmiş bir para olduğunu Apple da göstermiş oldu. Bununla ilgili talebimi iletmiş olmama rağmen sessiz kalınmıştır. Gereğinin yapılmasını rica ederim.

Selcuk Selcuk 638 Okunma

Cevaplar

  • Selcuk21 Aralık 2018

    Merhaba, Ncity Media Markt mağazasından almış oldğum iPhone X marka telefon kendiliğinden hatalar verdi. Bunun üzerine Media Markt ile iletişime geçtiğimde servise yönlendirildim. Servis telefon birkaç sorun olduğunu belirterek rapor düzenledi. Ancak şu an Media Markt konu ile ilgili kesinlikle çözüm sunmaya çalışmıyor. Şimdi sorunla ilgili bir muhatap bulamıyorum. (Servis öncesi kendileri servis dışında yardımcı olacaklarını söylemelerine rağmen) Bu konu ile ilgili yardımınızı rica ediyorum. İyi çalışmalar.

  • Selcuk05 Aralık 2018

    Merhaba, ben şikayetimi Media Markt a ilettim. Kendileri beni artı Troy servisine yönlendirdiler. Benim şikayetim adres olarak ta belirttiğim gibi yetkili servis içindi. Kendilerinin arızalı durumda telefondaki kusuru görmezden gelip sağlam raporu vermeleridir şikayet. Konuyla ilgili artı Troy servisinin sorumluluğunu yerine getirmeleri gerekmektedir.

  • Media Markt Temsilcisi05 Aralık 2018

    Değerli Müşterimiz; Ürünler, üretici firma tarafından kapalı kutu ve garantili olarak tarafımıza ulaşmaktadır. Oluşabilecek her türlü arızadan ve garanti sürecinden üretici firma sorumludur. Şikayetinizi üretici firmaya iletmenizi rica ederiz. Şikayetinizi bizimle de paylaşmış olduğunuz için teşekkür ederiz. 08502221500 numaralı Müşteri Hizmetlerimizden de bize ulaşabilirsiniz. Media Markt Müşteri Hizmetleri

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler