sta-1-hoverYetersiz Çözüm

Media Markt 'tan Samsung Powerbank Aldım Arızalı Çıktı!

Sinan Sinan22 Ağustos 2017 15:16

Media Markt'ten aldığım Samsung marka powerbank arızalı olduğu için (ürüne herhangi bir şekilde ne darbe girişimi ne de arızalanması için girişimim olmadığını belirtirim) ürünün parasının geri iadesini talep ettim. Media Markt görevlileri bunun mümkün olmadığını ancak Samsung firmasının karar vereceğini söylemeleri üzerine işleyişin o şekilde olmasını istedim. Bana sağlanan geri dönüş ise ürünün değişiminin yapılacağının söylenmesi.

Media Markt müşteri temsilcileri talebimin onlar tarafından yapılamadığını Samsung firmasının 444'lü numarasıyla iletişime geçtiğimde de ürünüm ile alakalı herhangi bir bilgi alamamış olmam ve doğal olarak muhatap bulamadığımdan dolayı bir mağduriyet yaşamaktayım. Samsung ve Media Markt firmalarını kurumsal olduğu için tercih edip piyasa değerinden yüksek ürün aldım ama sonuç yok.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Sinan 20 Eylül 2017 09:56

Sikayetvar.com a yazdıktan sonra işlemim olumlu sağlandığı için sizde değil Sikayetvar.com a teşekkür ederim

Media Markt Logo Media Markt 22 Ağustos 2017 16:24

Değerli Müşterimiz; Talebiniz 2550630 numarası ile kayıt altına alınmış ve tarafımızdan takip edilmektedir. Konu hakkında gerekli incelemeler yapıldıktan sonra en kısa süre içerisinde size bilgi verilecektir. 08502221500 numaralı Müşteri Hizmetlerimizden de bize ulaşabilirsiniz. Media Markt Müşteri Hizmetleri

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler