Media Markt Sözde Uzatılmış Garanti Asla Yaptırmayın!

Hazel Hazel30 Eylül 19:42

İstanbul Pendorya Media Markt'tan aldığım Philips TV 5 yıl bitmeden bozuldu. Kendi yönlendirdikleri servis TV yi alıp gitti ve 28 gün sonra pert kararı çıktığını bana belli bir ücret ödeyeceklerini söyledi. 20 gün boyunca TV'nin %90 onarılabileceğini ve ekran paneli beklediklerini ilettiler. Pert kararı sebebi ise ekran paneli bulunmadığı yönündeydi ve Türkiye'de mevcut olsa her koşulda bulunup getirileceğini ama olmadığını ilettiler. 1 yetkili servis aradım ve 2 adet panel olduğunu söyledi. Bunu media markte iletince de ekstra problemler bulup buluşturup yine olamayacağını ilettiler. Meğer ek garanti suresi media marketin menfaati uğruna düzenlemiş. TV pahalı imiş, parçası pahalı imiş vs. Bunları ek garanti için ikna eden satışçı neden demedi vay efendim sözleşmede yazıyormuş okusaymışım. Fatura kesilip elime sonradan verilen sözleşmeyi okumamışım. Alırken parçası pahalı bozulursa eline para veririz ya da yapmayız diyen olmadı ayrıca benim sorunum mu bu TV 'deki arıza.

O kadar insandan ek garanti parası toplayıp sonrada üste çıkmaya çalışmak çok komik. Media Markt olarak iletişimsizliğiniz son derece yanlış. Doğru düzgün bir teknik servis süreci geçirdiğine inanmıyorum verilen yarım yamalak bilgiler bu yönde idi çünkü. Eğer bu bilgiler verilmeye devam ederse ürünün perte çıkartılmasını asla kabul etmeyeceğim ve hukuki yollara başvuracağım.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Hazel 3 hafta önce

Philips yetkili servisinde cihazın onarımı mümkün ama sizin anlaşmalı olduğunuz ne idüğü belirsiz ve ismini bile paylaşamadığınız sözde serviste onarımı mümkün değil ne hikmetse. Media Markt gibi bir kurum kültürüne bu yakışmıyor. Verdiğiniz saçma pert kararını kabul etmeyip, hakkımızı sonuna kadar arayacağız.

Media Markt Logo Media Markt 4 hafta önce

Değerli Müşterimiz; Şikayetiniz ilgili birime iletilmiştir. Cihazın sağlıklı onarımı mümkün olmadığından pert kararı verilmiştir. Sözleşmede yer alan geri ödeme tutarlarına istinaden, fatura tarihi itibariyle üçüncü yılda %60 dördüncü yılında %50 ve beşinci yılında %40 oran ile ödeme yapılmaktadır. Saygılarımızla. MediaMarkt Müşteri Hizmetleri

Media Markt Logo Media Markt 30 Eylül 19:49

Değerli Müşterimiz; Şikayetinizde belirtmiş olduğunuz konu hakkında inceleme sürecimiz başlatılmıştır. En kısa sürede bu süreç sonuçlandırılarak, Müşteri Hizmetleri ekibimiz tarafından telefon veya mail yolu ile bilgilendirme sağlanacaktır. Süreç içerisinde bize göstermiş olduğunuz anlayışınız için teşekkür ederiz. Saygılarımızla. MediaMarkt Müşteri Hizmetleri

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler