sta-1-hoverYetersiz Çözüm

Media Markt Rowenta Uzun Saplı Şarjlı Süpürge Memnuniyetsizliği!

İbrahim İbrahim 1 ay önce

Media Markt Antares Şubesinden R***B*** adına 21.12.2019 tarihinde 800 TL ürün +200 TL ek sigorta bedeli vererek Rowenta marka şarjlı elektrikli süpürgesi aldım. Tam şarj edildiğinde cihaz 30 dakika. Boyunca rahatlıkla çalışır diye satış elemanı ürünü sattı. Fakat tam şarj edildiğinde sadece 17 dakikada şarj bitiyor. Bu durumda Etlik Mimarlar sokaktaki servise başvurdum cihaz sağlam diye dalga geçer gibi cevap aldım. Bu cihazı iade edip yerine tutarı nispetinde kablolu süpürge yani sıra bir başka gereç daha almak istiyorum ama paketi açıldığı için Media Markt Antares şubesi iade alamam der. Üstelik bir de mağdurum.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Media Markt Logo Media Markt 1 ay önce

Değerli Müşterimiz; Sizlerden gelen görüş ve öneriler hizmet kalitemizi artırmak açısından önem taşımaktadır. Geri bildiriminiz için teşekkür ederiz. Saygılarımızla. MediaMarkt Müşteri Hizmetleri

profile-icon İbrahim 1 ay önce

2 hafta sonra servis kararı ile kredi kartıma ödeme yaptığım şekilde iade gerçekleşti. İlginize teşekkürler. Media Markt.

profile-icon İbrahim 1 ay önce

Bugün söz konusu memnun olmadığımız ürünü Media Markt Etlik Antares şubesine tutanakla teslim ettim. 7-10 gün arasında döneriz denildi. Sizden ricam para iadesi değil sadece ürünün değeri nispetinde hatta daha fazla tutarda kablolu saplı elektrikli süpürge ve beraberinde başka ev aletleri almak yönünde olacak. Daimi müşteriniz olarak lütfen beni daha fazla zor durumda bırakmayın hakkımı Tüketici Hakem Heyetine hatta daha ilerisine giderek aramaya devam ederim. Lütfen ivedi olarak mağduriyetimi giderin.

profile-icon İbrahim 1 ay önce

Media Markt Etlik Antares şubesinden 21.12.2019 da aldığım şarjından ve kullanılışlılığından memnun kalmadığım süpürgeyi bugün Media Markt'e tekrardan yerine bedeli değerinde kablolu süpürge ve diğer ev aletlerinden almak için götürdüğümde cihazı tutanakla aldılar gerekli bigilerimide kaydettiler 7-10 gün arasında biz mesajla bilgi döneriz diye gönderdiler beni sizden ricam sürekli alışveriş yaptığımız Media Markt'in bir an önce müspet bir şekilde mağduriyetimi gidermesi yönünde olacak aksi durumda Tüketici Mahkemesi'ne başvuruda bulunacağım hakkımı sonuna kadar arayacağım.

Media Markt Logo Media Markt 1 ay önce

Değerli Müşterimiz; Ürünler, üretici firma tarafından kapalı kutu ve garantili olarak tarafımıza ulaşmaktadır. Oluşabilecek her türlü arızadan ve garanti sürecinden üretici firma sorumludur. Arıza tespit edilmesi halinde teknik servise başvurmanız gerekmektedir.Teknik servisin vereceği rapora göre iade/değişim talebinde bulunabilirsiniz. Media Markt Müşteri Hizmetleri

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler