Media Markt ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü
  • profile
1 Destekçi

Media Markt Oppo Kulaklık İade İşlemi

678görüntüleme
Yasin
Yasin 17 Kasım 2020 14:52

Merhaba 2.11.2020 tarihinde Media Markt ın internet sitesinden oppo ® w11 kulaklık satın aldım. Ürünü teslim altıktan sonra kutusunu açıp denediğimde telefon görüşmesi yaparken kendi sesimden çok ortamdaki sesi karşı ilettiğini fark ettim bunun üzerine müşteri hizmetleri ile görüştüğümde en yakın mağazaya teslim edebileceğim iletildi. Zaman kaybetmeden yarım saat için de ürünü İzmir Karşıyaka - Hilltown AVM ® deki mağazaya ürünü teslim ettim ve görevli personel tarafından telefonla size bilgi verilecektir dedi. Buraya kadar bir sıkıntı yoktu ama bugün ise ürünün bana geri iade edileceği bilgisi ulaştı. Konu ile ilgili müşteri hizmetleri ile tekrar yaptığım görüşmede ürünü iade alamayacakları hijyen ürünü olduğu söylüyorlar. Ürünü sipariş verirken veya kargo ile bana ulaştığında hiçbir yerde bu özel durum belirtilmiyor. Gözümden kaçmış olabilme ihtimaline karşılık sitenizi tekrar kontrol ettiğimde böyle bir uyarıda yok maalesef. Konuyu bir de oppo müşteri hizmetleri ile görüştüm ama maalesef markalarının arkalarında yeteri kadar durmuyorlar aldığın yerle görüş demeye getirdiler ve konuyu kapattılar.

Sonuç: 15 günce parasını ödediğim toplamda sadece1 defalık (deneme amaçlı) 1,23 Sn... Lik telefon görüşmesi yaptığım. Teslim alıp mağazaya teslim edene kadar yarım saat bende kalan ve kullanamayacağım bir kulaklığım var.

Konu ile ilgili ne media marktan, ne de oppo dan yeteri desteği alamadım. Sattık bitti havalarında.

Ürünü iade etmek için tüketici koruma hakem heyetlerine havale edeceğim bakalım ne karar verilecek.

17/11/2020 Yasin bican

Media Markt Logo
Media Markt17 Kasım 2020 14:54

Değerli Müşterimiz; Yapılan kontrollerde siparişinizdeki ürünün hijyenik ürün kategorisinde olduğu görüntülenmektedir. Satın almış olduğunuz ürünün, açılması ve kullanılmasını takiben hijyen kuralları gereği cayma hakkı kapsamında iade/ değişimi yapılamamaktadır. Ürünler, üretici firma tarafından kapalı kutu ve garantili olarak tarafımıza ulaşmaktadır. Oluşabilecek her türlü arızadan ve garanti sürecinden üretici firma sorumludur. Arıza tespit edilmesi halinde teknik servise başvurmanız gerekmektedir. Teknik servisin vereceği rapora göre iade/değişim talebinde bulunabilirsiniz. Saygılarımızla. MediaMarkt Müşteri Hizmetleri

Yasin
Yasin17 Kasım 2020 15:13

Ürünü sipariş verirken veya kargo ile bana ulaştığında hiçbir yerinde hijyen ürünüdür iadesi yoktur diye bir açıklama yoktur. Gözümden kaçmış olabilme ihtimaline karşılık sitenizi tekrar kontrol ettiğimde böyle bir uyarıda yok maalesef. Böyle bir açıklamanız olsaydı ona göre davranırdım. Ya siparişi verirdim kaderime razı olurdum ya da sipariş vermezdim.

  • profile
1 Destekçi

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler