Media Markt ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü
  • profile
  • profile
  • profile
3 Destekçi

Media Markt Ne Ürün Gönderiliyor Ne De Sipariş İptal Ediliyor

669görüntüleme
Mehmet
Mehmet 17 Kasım 2020 16:27

10 Kasım 2020 17:06 tarihli 31033588 numaralı siparişimin onay mailinden hemen sonra "ürünlerinize bir an önce kavuşmanızı istedik. Online depomuzda ürün olmadığı için, ürünün bulunduğu mağazamıza hemen bilgi verdik. Siparişiniz mağazamız tarafından özenle hazırlandı ve kargoya verildi. Teslimat adımlarını Mediamarkt.com.tr’de ‘sipariş takip’ sekmesinden izleyebilirsiniz. Kargo adımlarının takibi için size ayrı bir SMS göndereceğiz.Saygılarımızla, Media Markt Türkiye" şeklinde bir mail geldi. 

Sipariş numarasıyla ilgili linkten takip etmeye çalıştığımda yalnızca siparişin alındığını, henüz kargoya verilmediğini gördüm. Fakat o tarihten beri 4 kez müşteri hizmetleriyle görüşüp ürünün kargoya verildiğini fakat kargo takip numarasının olmadığını ve mağazanın kargo şirketiyle iletişime geçerek takip numarasını benimle paylaşacaklarını söylemesine rağmen hiçbir geri dönüş yapılmadı. 16 Kasım tarihinde siparişin iptalini talep etmemin ardından mağaza siparişi iptal ederse tarafıma mail ya da telefonla dönüş sağlanarak bilgilendirileceğim söylendi. Fakat 17 Kasım tarihinde müşteri hizmetlerini aradığımda hala talep oluşturduğunu ve mağazaya not bıraktığını söyleyen biriyle karşılaşıyorum.

Artık ya bu ürünün kargoda kaybolduğuna ya da ürünün stokta bile olmamasına rağmen satıldığına inanıyorum. Bu kadar büyük bir firmanın İstanbul'un en işlek AVM'lerinden biri olan Metropol AVM'deki mağazasının 1 haftadır basit bir ürünü kargoya verememesi gerçekten inandırıcı gelmiyor. 

Media Markt Logo
Media Markt17 Kasım 2020 16:33

Değerli Müşterimiz; Şikayetinizde belirtmiş olduğunuz konu hakkında inceleme sürecimiz başlatılmıştır. En kısa sürede bu süreç sonuçlandırılarak, Müşteri Hizmetleri ekibimiz tarafından telefon veya mail yolu ile bilgilendirme sağlanacaktır. Süreç içerisinde bize göstermiş olduğunuz anlayışınız için teşekkür ederiz. Saygılarımızla. MediaMarkt Müşteri Hizmetleri

Media Markt Logo
Media Markt17 Kasım 2020 23:21

Değerli Müşterimiz; Talebiniz 201116-070893 numarası ile kayıt altına alınmış ve tarafımızdan takip edilmektedir. Konu hakkında gerekli incelemeler yapıldıktan sonra en kısa süre içerisinde size bilgi verilecektir. Saygılarımızla. MediaMarkt Müşteri Hizmetleri

  • profile
  • profile
  • profile
3 Destekçi

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler