Media Markt Nata Vega Şubesinden Alınan Tefal Çaycı Defolu!

Sinem Sinem1 hafta önce

14.02.2020 tarihinde Media Markt mağazasından Tefal Tea Expert Deluxe çay demliği cam modelini satın aldık. Eve getirdiğimizde ilkten fark edemedik çay demlenince anladık ki üst demlik ve alt demlik in aynı kapak (alt demlik kapağı ) konulmuş kutuya, aynı zamanda ilk çalıştırırken yayan yeşil ılık yanmadı. Yine demleyip yeniden çaydanlığın altına su koyduğumuzda otomatik tekrar kaynatmıyor. 

Bunun üzerine tekrar ürünü alıp mağazaya gittik 2 günün ardından başka mağazadan getirtilen sıfır ürün ile değişim yapıldı. Yeni ürünümüzün kapağı doğruydu üst kapak daha derin yapılı ısıtıcısı açılınca yeşil ışık yanıyordu ama yine çayı demleyip soğuk su alt demliğe eklendiğinde alt demliğin tutma kulp tuşa basmadan çalışmıyordu, neyse bunu basarız deyip kabul ettik sonrasında fark ettik üst demlik kapağı tutmuyor çayı koyarken üst demlikte su azalınca çıkıyor ve düşüyor. 

Normalde yeni nesil çaycılar da tutuyor bu aparat bir kilit sistemi oluyor. Neyse bunu da çok dinini de koymayız idare ederiz dedik. Ürünü bir hafta kullandık bir gün çay demlerken sesler gelmeye ( garip çatırtılar) başladı, ardından şarteli attı, evdeki tüm prizlerde denedik şalteri attırdı. Ürünü alıp Media Markt'a geri götürdük. 15 gün içinde 2 ürünü de defolu çıktı Tefal'in. Yazık verilen paraya. Önceki bilinmedik marka çaycım daha iyiydi.

Ürünüm Media Markt tarafından servise gönderildi 10 gün sonra gelen cevap üründe hata olmadığı yönünde, muhtemelen kabloyu değiştirip geri yolladı servis. Hata yok da o nedenle mi tüm evin şartelini artırıyordu? Bir ay olmadan 2. sıfır ürünü bozuk çıktı Tefal'in böyle bir açıklama kabul etmiyorum. Ücret iadesi istiyorum. Tarafıma dönüş yapılmazsa Tüketici Mahkemesi'ne başvuracağım.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Sinem 1 hafta önce

Teknik servisiniz sorun olmadığını iletmiş. Böyyle saçmalık olamaz daha 1 ay dolmadı ürünü alalı evin tüm şartellerini attırıyor. Nasıl oluyor da ürün de sorun yok denebiliyor? Ben zaten iade talebi ile başvurmuştum. Üretici firma sorumludur demekle olmuyor. Madem si o ürünü mağazanızda satıyorsunuz ürünle ilgili tüketici problemi ile de ilgilenmeniz gerekir. Teknik servisiniz 1 ay dolmadan bozulan ürüne nasıl sıkıntı olmadığına dair sonuç çıkarıyor. Sadece bu sitede aynı ürünle ilgili bir sürü benzer sorun iletilmiş. Ben ücret iadesi istiyorum. Media Markt ve Tefal tarafından mağdur ediliyorum

Media Markt Logo Media Markt 1 hafta önce

Değerli Müşterimiz; Ürünler, üretici firma tarafından kapalı kutu ve garantili olarak tarafımıza ulaşmaktadır. Oluşabilecek her türlü arızadan ve garanti sürecinden üretici firma sorumludur. Teknik servisin vereceği rapora göre iade/değişim talebinde bulunabilirsiniz. Saygılarımızla. MediaMarkt Müşteri Hizmetleri

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler