12 Temmuz 2017
Yorum Yap
#8833617

Media Markt Müşteri Mağduriyeti Yaratıyor!

Media Markt Levent mağazasından almış olduğum Braun marka ürün kısa bir kullanım sonrasında bozulmuştur. Ürünü 08.06.2017 tarihinde mağazaya götürdüm ve teknik servise yolladılar. Tam 33 gün sonra 11.07.2017 tarihinde mağazaya gittiğimde ürünün garanti belgesi olmadığı için işlem yapılmadığını söyledir. Bunun için 33 gün beklemişler. Ayrıca ürünü full kutu teslim ettiğime dair elimde teslim formu var ve buna rağmen içinden çıkmayan garanti belgesinin hesabını bana soruyorlar. İade ya da değişim gibi bir şeye asla yanaşmadıkları gibi hiçbir şekilde de yardımcı olmuyorlar. Sattığınız ürünün arkasında durmayacak ve müşteriyi mağdur edecekseniz o mağazayı kapatmanız tüm ülke hayrına olacaktır. Ürünü tekrardan servise gönderdik. Bu kez kaç gün beklemem gerekiyor acaba? Çözüm getiremiyorsanız bunu bildirin bende Tüketici Hakem Heyetine gidip gerekli işlemleri başlatayım.

Hasan 369 Okunma

Cevaplar

  • Hasan14 Temmuz 2017

    Yeni almış olduğum ürünün içinden çıkmayan garanti belgesinin sorumlusu ben olamam. Kaldı ki ben ürünü onarım için teslim ettiğimde eksiksiz teslim ettiğime dair elimde sizin formunuz var. Her durumda da sorumluluk size aittir ve ürün onarımı için ne yapılması gerekiyorsa siz yapacaksınız. Eğer ürün onarımı olmuyorsa para iadesi ya da yeni bir ürün istiyorum.

  • Media Markt Temsilcisi12 Temmuz 2017

    Değerli Müşterimiz; Şikayetiniz ilgili departmanlarımıza iletilmiştir. Ürünlerin, üretici firmaları ve yetkili servisleri tarafından garanti belgesinde belirtilen koşullar çerçevesinde ve evraklarının eksiksiz olması durumunda onarım işlemleri sağlanabilmektedir. Yetkili servis/üretici firmanın vermiş olduğu kararlara müdahale edilememektedir. Şikayetinizi üretici firmaya iletmenizi rica ederiz. Şikayetinizi bizimle de paylaşmış olduğunuz için teşekkür ederiz. 08502221500 numaralı Müşteri Hizmetlerimizden de bize ulaşabilirsiniz. Media Markt Müşteri Hizmetleri

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler