Media Markt  ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Media Markt Mağdur Ediyor

395görüntüleme
Zeki
Zeki 07 Kasım 2020 09:45

13.10.2020'de Bursa Carrefour Media Markt'ten Arzum Blender seti aldım. Evde ürüne bakmak, denemek için eşim açtı. İlk kullanım denemesinde çalıştı 1 dakika sonra motor durdu. Ben de müsait olunca ürünü iade ederim 14 gün iade etme süreci var diye 25.10.2020 'de mağazaya gittim. Blenderin kutusu naylonu her parçasıyla bu kusurlu ürünü iade etmek istedim. Çalışanlar servise göndermeden iade alamayız dedi. Ürün servise gitti servisten geldi diye mesaj geldi. 

Media Markt'a gittim kusurlu ürünü geri iade almayacaklarını servisin onay vermediğini söylediler. Hakem Heyeti'ne müracaat edeceğim dedim kusurlu sattıkları Blender ı mağazadan almadım. Nerede Media Markt'n büyüklüğü güven vermesi. Merdiven altı firmalardan farkınız ne? Ben müşterisini mağdur etmez ve güvenilir firma diye alış verişimi yapıyordum. Media Markt'ın internet sitesinde iade kolaylığı diye yazıları var yalan.

İade etme güvencesi yok. Firma büyük ama mağduriyet sokak arasındaki satıcıyla aynı. Arzum Blender mağazada bıraktım. Media Markt'a hibe etmeyi düşünüyorum. 

Media Markt Logo
Media Markt07 Kasım 2020 09:48

Değerli Müşterimiz; Şikayetinizde belirtmiş olduğunuz konu hakkında inceleme sürecimiz başlatılmıştır. En kısa sürede bu süreç sonuçlandırılarak, Müşteri Hizmetleri ekibimiz tarafından telefon veya mail yolu ile bilgilendirme sağlanacaktır. Süreç içerisinde bize göstermiş olduğunuz anlayışınız için teşekkür ederiz. Saygılarımızla. MediaMarkt Müşteri Hizmetleri

Media Markt Logo
Media Markt07 Kasım 2020 14:21

Değerli Müşterimiz; Ürünler, üretici firma tarafından kapalı kutu ve garantili olarak tarafımıza ulaşmaktadır. Oluşabilecek her türlü arızadan ve garanti sürecinden üretici firma sorumludur. Arıza tespit edilmesi halinde teknik servise başvurmanız gerekmektedir. Teknik servisin vereceği rapora göre iade/değişim talebinde bulunabilirsiniz. Saygılarımızla. MediaMarkt Müşteri Hizmetleri

Zeki
Zeki07 Kasım 2020 14:35

14 gün içerisinde iade hakkınız var diyorsunuz sitenizde 14 günden neden bahsetmiyosunuz ben kusurlu ürünün arızasından bahsetmiyorum. Bu ürünü siz satıyorsunuz 14 günde iade siz alıyorsunuz ben üretim hatalı ya da kusurlu ürünü arzumdan almadım sizden aldım.

Zeki
Zeki07 Kasım 2020 14:39

Yaklaşımınız satışa kadar satış sonrası sizi ilgilendirmiyor bu mu Hakem Heyeti'ne başvuracağım.

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler