05 Aralık
Yorum Yap
#11257423

Media Markt Kusurlu Ürünü İade Almıyor!

Mediamarkt.com sitesinden 270 TL ödeyerek Tefal marka ütü masası sipariş ettim. Bugün ben evde yokken Aras Kargo ürünü yardımcıma teslim etmiş, yardımcım türkçe bilmiyor, ürünü almış. Daha sonra paketi açtığında ayağının kırık olduğunu görmüş, ben eve gelince bana bildirdi. Ürün halen jelatin ambajına sarılı vaziyette. Media Markt'ı iade için aradığımda kargo tutanağı olmadan iade alamayacaklarını söylediler. Ben hayatımda böyle şey görmedim, Aras Kargo sonradan tutanak yazmayı kabul etmediği takdirde 270 TL'yi çöpe atmış olacağım. Kaldı ki bu kırığın kargoda olduğunu kesinlikle düşünmüyorum, ürün zaten kırıkmış, birde bu şekilde paketleyip göndermişler.

Ayşe 221 Okunma

Cevaplar

  • Ayşe05 Aralık

    Daha ambalajı açılmamış ürün için tespit tutanağı zorunluluğu kadar saçma bir şey olamaz, zaten kanuni olarak da böyle bir hakkınız yok, kafanıza göre kural uyduramazsınız. Tüketici heyetine kadar taşıyacağım bu rezilliğinizi, kimsede 270 lirayı çöpe atıcak göz yok merak etmeyin. Firma kimliğinizi rezil etmeniz de cabası.

  • Media Markt Temsilcisi05 Aralık

    Değerli Müşterimiz; Hasarlı ürünlerde kargo görevlisine mutlaka hasar tespit tutanağı düzenletmelisiniz. Hasarlı kargolar için kargo görevlileri zabıt tutmakla yükümlüdür. Hasar tespit tutanağı bulunmadığı durumlarda işlem yapılamamaktadır. 08502221500 numaralı Müşteri Hizmetlerimizden de bize ulaşabilirsiniz. Media Markt Müşteri Hizmetleri

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler